Regaip Kandili anlamı nedir?2023 Regaip Kandili ne zaman? Regaip Kandili Gecesi neler oldu? İşte Regaip Kandili'nin anlam ve önemi...

Regaip Kandili'nin anlam ve önemi 26 Ocak 2023 gününün gelmesiyle birlikte herkes tarafından merak edilmeye başlandı. Üç ayların gelmesiyle birlikte tüm islam alemi bu günü bekliyordu. Regaib Kandili, hicri takvime göre Recep ayının ilk Perşembeyi Cumaya bağlayan gecesi idrak edilecek. İşte herkesin merak ettiği Regaip Kandilinin anlam ve önemi? 2023 Regaip Kandili ne zaman? Regaip Kandili gecesinde ne oldu? Merak ettiğiniz tüm sorulara cevap bulabileceğiniz haberimiz sizlerle...

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Hicri takvime göre Recep ayının ilk Perşembeyi Cumaya bağlayan gecesi idrak edilen Regaip Kandilinin gelmesiyle tüm müslümanlar kandille ilgili araştırma yapmaya başladı.Bu yıl 26 Ocak 2023 tarihinde tüm müslümanlar tarafından kutlanacak olan Regaip Kandili ile ilgili birçok soru sorulmaya başlandı. 2023 Regaip Kandili ne zaman? Regaip Kandili anlam ve önemi? Regaip Kandili anlamı? Regaip Kandili gecesi ne oldu? Regaip Kandili önemi nedir? İşte bu sorulara cevap bulacağınız haberimiz...

REGAİP KANDİLİ NEDİR?

Sözlükte “kendisine rağbet edilen şey, bol ve değerli bağış” anlamındaki ragībenin çoğulu olan regāib kelimesi hadis ve fıkıh literatüründe “bol sevap ve mükâfat, faziletli amel”, özellikle Mâlikî fıkıh kaynaklarında sünnetin mukabili olarak “müstehap, nâfile ibadet” mânalarında kullanılmaktadır.

REGAİP KANDİLİ NE ZAMAN?

Üç ayların başlangıcından sonra ilk kandil, Receb ayının ilk manevi günü olan Regaib Kandili 26 Ocak Perşembe gecesi gerçekleşecek.

REGAİP KANDİLİ ANLAMI VE ÖNEMİ NEDİR? 

Sözlükte "kendisine rağbet edilen şey, bol ve değerli bağış" anlamına gelene regaip, hadis ve fıkıh literatüründe ise "bol sevap, mükafat, faziletli amel" anlamlarında kullanılmaktadır. Peki, Regaip Kandili gecesi ne olmuştur, niçin kutlanır? İşte, Regaib Kandili anlamı, önemi ve fazileti ile ilgili detaylı bilgiler

REGAİP KANDİLİ NE ANLAMA GELİR?

İslam dünyası için büyük öneme sahip üç aylardan, recep ayının ilk perşembe gününü cumaya bağlayan gece idrak edilen Regaip Kandili, "rahmet ve bereket gecesi" olarak kabul ediliyor. Sözlükte "kendisine rağbet edilen şey, bol ve değerli bağış" anlamına gelene regaip, hadis ve fıkıh literatüründe ise "bol sevap, mükafat, faziletli amel" anlamlarında kullanılıyor.

REGAİP KANDİLİNDE NE OLMUŞTUR?

Yüce Allah'ın, rahmetinin, mağfiretinin ve nimetlerinin diğer zamanlardan daha çok tecelli etmesi, samimi kalple Allah'a yönelenlerin affedilmelerinin ümit edilmesi ve müminlerce gönülden arzulanması sebebiyle bu geceye Regaip gecesi denilmiştir.

Rasulullah Efendimizin babası Hz. Abdullah'ın evlendiği gece olduğu iddia edildiği Regaib kandili ahirete yatırım günü olarak görülmektedir.

REGAİB KANDİLİ GECESİ FAZİLETİ

İslam Ansiklopedisinde yer alan bilgilere göre; Regaib gecesi, Kur'an'da saygı gösterilmesi istenen ve hadislerde; gün belirtilmeden oruç tutulması tavsiye edilen haram aylardan (el-Bakara 2/217; el-Maide 5/2, 97; Ebu Davud, "Ṣavm", 55; İbn Mâce, "Ṣıyam", 43) receb ayında bulunmakla birlikte özellikle tasavvufî eserlerde yer alan, Hz. Peygamber'in Regaib gecesinde ana rahmine düştüğü, receb ayının ilk perşembe günü oruç tutup gecesinde Regaib namazı adıyla bir namaz kılmanın sevap olduğu ve bu gecenin birçok faziletinin bulunduğu yönündeki rivayetlerin asılsız olduğu hadis alimlerince belirtilmiştir.

 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN