Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan olası İstanbul depremi için tarih verdi!

Kahramanmaraş merkezli binlerce can kaybına neden olan depremlerden sonra konuşulan olası İstanbul depremi hakkında Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan'dan önemli açıklamalar geldi. Ahmet Ercan 'Eğer arkadaşlarımızın dediği gibi her an deprem olursa Kuzey Marmara'da vay Türkiye'nin haline' dedi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Yüksek Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan Safranbolu'da düzenlenen  konferansta deprem öncesinde, anında ve sonrasında yapılması gerekenler hakkında konuştu.

Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, olası İstanbul depremi hakkında "Umarım ki ben yanılmam, 2045'e kadar İstanbul'a deprem gelmez. Eğer arkadaşlarımızın dediği gibi her an deprem olursa Kuzey Marmara'da vay Türkiye'nin haline" ifadelerini kullandı.

"YAPMAMIZ GEREKEN GÖÇÜ DURDURMAK"

Ercan, "Orada yapmamız gereken göçü durdurmaktır. Yaklaşık 2 milyon kişi buradan göçtü. O bölgenin nüfusu 13.5 milyon. Söylediklerine göre 9.5 milyon kişi var. Bu göçün hemen durması gerekiyor. Anadolu'nun bir tarım belleği var. Eğer çiftçi ekici oradan göçerse kim ekip biçecek" dedi.

"2045'E KADAR İSTANBUL'A DEPREM GELMEZ"

İstanbul'da meydana gelebilecek depremlerle ilgili değerlendirmede bulunan Ercan, "Umarım ki ben yanılmam, 2045'e kadar İstanbul'a deprem gelmez. Eğer arkadaşlarımızın dediği gibi her an deprem olursa Kuzey Marmara'da vay Türkiye'nin haline." ifadelerini kullandı.

"BİLİM ADAMI DEPREMİ UYARMAKLA GÖREVLİDİR"

Sosyal medyadaki paylaşımı sonrası gözaltına alınması ile ilgili de konuşan Ercan, "Bir bilim adamı sadece işin deprem boyutuyla değil o depremin sosyal yaşamda yaptığı etkileri konusunda devleti uyarmakla görevlidir. Dolayısıyla deprem bölgesinde oluştuğu söylenen bu olayların doğrudan doğruya devlet yetkililerine iletilmesi, ihbarı olayıdır. Bunu yanlış anlaşılma ve yorumlama olarak değerlendiriyorum." diye konuştu.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN