Prof. Dr. Naci Görür benim beklentim diyerek paylaştı!

Prof. Dr. Naci Görür, Kayseri ve Sivas'ta meydana gelen depremlerin ardından sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı. Görür, 'Son Maraş ve Gaziantep depremleri Anadolu Levhasının bölgeye yakın aktif fay sistemlerinde stres alanı değişimlerine neden oldu ve muhtemelen kimi fay parçalarının kırılmasına neden oluyor' dedi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Kahramanmaraş'ta 6 Şubat'ta meydana gelen depremin ardından Türkiye yasa boğuldu. Depremlerin ardından çeşitli illerde artçı depremler devam ediyor. Prof. Dr. Naci Görür sosyal medya hesabından Sivas'ta meydana gelen deprem sonrası bir paylaşım yaptı.

İşte Prof. Dr. Görür'ün açıklamasından satır başları:

"Saraycık-İncesu/Kayseri’de 4,9 ve 4,2 artçı deprem oldu. Bu deprem düşük aktiviteli Ecemiş Fay zonu içerisinde. Bu zon KAF’dan ayrılıp Mersin’e kadar uzanır 730 km uzunluktadır. Geçmişte büyük depremler üretmiştir. 1414, 1717 ve 1835’de depremlerin şiddeti yer yer VIII olmuştur.

1717 depreminde 8 binden fazla insan ölmüştür. 1835’de 1000’den fazla insanın öldüğü söylenir (Anadolu Gaz.). Aletsel dönemde 1940, 1960, 2021 yıllarında genellikle 4-5 mertebelerinde depremler olmuştur. Son Maraş ve Gaziantep depremleri Anadolu Levhasının bölgeye yakın aktif fay sistemlerinde stres alanı değişimlerine neden oldu ve muhtemelen kimi fay parçalarının kırılmasına neden oluyor. Bu nedenle Erzincan-Karlıova, Malatya, Adana, Kayseri ve Sivas yörelerinde bu tür depremler beklenebilir.

Yoksa büyük deprem olacak, şu zamanda olacak, vb şeyler söylemiyorum. Benim beklentim olursa çoğunlukla küçük boyutlu depremlerin olacağıdır."

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN