Federal verilere göre, yeni bir varyant artık ABD'de çok sayıda COVID-19 vakasını oluşturuyor.

Omicron varyantının bir dalı ve XBB türünün soyundan gelen Eris, en az Nisan ayından beri ülkede dolaşımdadır. Bununla birlikte, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, 5 Ağustos itibarıyla COVID enfeksiyonlarının %17,3'ünü oluşturuyor.

CDC verilerine göre bu, Mayıs ayı sonunda olduğu tahmin edilen vakaların %1,1'inden bir artış.

Federal sağlık kurumuna göre, COVID hastaneye yatışları ABD genelinde artarak en son haftada %12,5 artarak toplam 9.056 hastaneye yatışa ulaştı.

Bu arada, Birleşik Krallık'ta Eris soyuna giren EG.5.1, vakaların tahmini %14,55'ini oluşturuyor ve Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Ajansına göre onu ikinci en yaygın varyant yapıyor.

Halk sağlığı uzmanları, Eris'in daha ciddi hastalığa neden olduğuna dair bir kanıt olmadığını ve virüsün mutasyona uğramasının ve yeni varyantların ortaya çıkmasının normal olduğunu söyledi.

Vanderbilt Üniversitesi Tıp Merkezi'nde önleyici tıp ve bulaşıcı hastalıklar profesörü olan Dr. William Schaffner, ABC News'e "Omicron orada küçük varyasyonlar yapıyor. Çocuk sahibi oluyor, ancak hepsi omikron ile yakından ilişkili" dedi. "Bulaşıcılar, ancak daha ciddi değiller, bu yüzden bu mükemmel."

Hastaneye yatışlardaki artış, bağışıklığın bir miktar zayıflaması ve insanların içeride toplanmaya başlaması gibi çeşitli faktörlerin bir karışımından kaynaklanıyor olabilir. Ancak uzmanlar, sayıların hala pandemi başladığından beri görülen en düşük seviyeler arasında olduğunu söylüyor.

"Düşük bir sayı alırsanız ve yüzde artış açısından konuşursanız, kulağa olduğundan çok daha korkutucu gelecektir, değil mi?" Tufts Medicine baş enfeksiyon kontrol görevlisi Dr. Shira Doron, ABC News'e verdiği demeçte. "Yani, aşırı bir durumda, dünyada bir COVID vakası olsaydı ve sonra iki olsaydı, bu %100 artış olurdu, bu kulağa gerçekten kötü geliyor, ancak iki oldukça düşük bir sayı."

Temizlik personeli olarak çalıştığı hastanede doktor olacak Temizlik personeli olarak çalıştığı hastanede doktor olacak

"Vakalarda bir miktar artış göreceğiz çünkü bu yeni varyant eskisinin yerini alıyor... ve bu yüzden gördüğümüz şey küçük bir artış, ancak hala gördüğümüz en düşük seviyelerdeyiz" diye devam etti.

19 Temmuz itibariyle, Dünya Sağlık Örgütü Eris'i izleme altındaki bir varyant olarak listeledi, ancak uzmanlar bunun endişe verici değil, iyi bir gözetim işareti olarak görülmesi gerektiğini söyledi.

Schaffner, "COVID türleri için dünyanın her yerinde bu gözetleme sistemine sahip olmak, tamamen farklı yeni bir mutasyonun birdenbire ortaya çıkması ve yalnızca ABD'de değil herhangi bir ülkede yayılmaya başlaması durumunda tetikte olmamızın bir yoludur." dedi. "Önceden haber alırdık ve bunun için hazırlanmaya başlayabiliriz."

Uzmanlar, Eris veya alt soyunun daha şiddetli hastalığa neden olduğuna dair kanıt olmadıkça, halk sağlığı yetkilileri tarafından daha önce önerilen, kendi risk toleransınızı değerlendirme, tetikte kalma ve aşılar konusunda güncel kalma dahil olmak üzere kılavuzluğun hala aynı olduğunu söylediler.

CDC'nin yakında, COVID vakalarının ve hastaneye yatışların tipik olarak arttığı sonbahar döneminde, yeni bir COVID güçlendirici hakkında tavsiyeler yayınlaması bekleniyor.

"Sonbaharda gelecek güçlendirici XBB'ye dayanıyor ve bu bir kumardı ve bu her zaman bir kumar olacak çünkü tür Haziran'da seçiliyor ve sonbaharda hangi türün baskın olacağını kesin olarak bilemezsiniz. Haziran," dedi Doron. "Yani güçlendirici, bir XBB tek değerlikli güçlendirici olacak, ama sorun değil. Aşılar, dolaşımla tam olarak eşleşmediklerinde bile hala işe yarıyor."