Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Sözcüsü Özgür Özel, bugün parti binasında basın toplantısı düzenlemişti.

Özgür Özel, "Bu Türkiye'yi değiştirmek için CHP'yi değiştirmek isteyenlerin hikâyesidir. Bizler bu yürüyüş ile Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün devrimci karakterini esas alan büyük bir kırılmayı hedefliyoruz. Yeni bir yüzyılda yeni bir siyaset için yeni yaklaşımlarla yol alacağız." diyerek "Genel Başkan" adayı olduğunu açıklamıştı.

Basın toplantısından sonra X adlı sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan Özel, "Biz cumhuriyetçiler, Atatürkçüler, solcular, sosyal demokratlarız." diyerek "sol"a yeşil ışık yaktı.

Özel, devamında şöyle yazdı: "Türkiye'yi değiştirebileceklerine, aydınlanma meşalesini yeniden yakıp Cumhuriyet devrimlerine devam edebileceklerine inananlarız. Türkiye'yi değiştirmek amacıyla önce CHP'yi değiştirmek üzere yola çıkmış kadrolarız."

KILIÇDAROĞLU NE DEMİŞTİ?

Dünya ve Türkiye siyasetinde sağ-sol kavramları hâlâ güncelliğini korurken; Kemal Kılıçdaroğlu, birkaç yıl önce Armağan Çağlayan'ın YouTube hesabındaki programa katılmış ve sağ-sol kavramlarının 18. yüzyıla ait olduklarını söylemişti.

"Sağ sol kavramları 18. yüzyıla ait." ifadelerini kullanan CHP lideri, "18. yüzyılın kavramlarıyla 21. yüzyılın sorunları çözülmez. Yeni şeyler inşa edemiyorsanız, beklenen başarıyı topluma veremezsiniz. Demokratik yollarla o beyefendiyi oradan indireceğim. Gerçek anlamda Kuvayımilliye’ciyiz. 'Sağa kaydı’ diyenlere sorun, taşeron işçilerin sorunlarını kim gündeme getirdi? Orman köylüsünün sorunlarını kim gündeme getirdi. Emekliye iki maaşı kim gündeme getirdi? Nasıl oluyor da biz sağcı oluyoruz? En büyük sorunumuz düşündüğümüz şeyleri yeterince anlatamamak." demişti.