CHP'de değişim tartışmaları devam ederken Genel Başkanlık için ismi geçen Ekrem İmamoğlu yaptığı açıklamayla yönünü İBB Başkanlığına çevirdiğini gösterdi. İmamoğlu'nun CHP Genel Başkanlığı için anılan bir diğer isim Özgür Özel için "CHP'nin tarihini bilen ve sicili temiz evlatları var” ifadesi gözleri Özel'e çevirdi.

CHP Grup Başkanı Özgür Özel, Sözcü gazetesi yazarı İsmail Saymaz'a verdiği röportajda hem İmamoğlu hem de değişim ile ilgili açıklamalarda bulundu.

İmamoğlu'nun İstanbul Belediye Başkan adaylığı konusundaki açıklamasını olumlu bulduğunu belirten Özel, kendisine yönelik sözleri için de "Adımızın geçtiği bir süreçteyiz. Henüz adaylığımı açıklamadım. Ama en çok ismi geçenlerden biri olarak, başkanın cevabını nezaketli buluyorum" ifadelerini kullandı.

Saymaz'ın "Adaylığınızı ne zaman açıklayacaksınız?" sorusuna parti örgütünün ilçe kongreleri ile meşgul olduğu ve kongreler sonrası sürecin hızlanacağını belirten Özel "Bu kritik süreçte partiyi kamuoyunda zor durumda bırakmadan, genel başkanımıza hak ettiği değeri göstererek, tarihin yüklediği sorumluluktan kaçmadan doğruları yapmaya çalışıyoruz" dedi.

Özel "İmamoğlu'nun emanetçi adayı mısınız?" sorusuna ise"İmamoğlu ile aramızda 'Şu güne kadar ben durayım, bu günden sonra sen dur' gibi en ufak bir konuşma yok. Bunu reddederim. Ancak İmamoğlu ile ortak bir hayalimiz var. CHP'de göreve gelirsem İmamoğlu ile uyumlu şekilde çalışacağımı biliyorum.

CHP'nin genel başkanlığı Atatürk'ten emanet alınan bir şeydir. İmamoğlu'nun İstanbul'u kazanması, sonra Türkiye'yi kazanacağı süreçte onunla uyum içinde olunması başka bir şey. Bu görevi bir süreliğine tutup sonra devretmek başka… Emanet Atatürk'e ait. Şu anda Kemal Bey'de. Bir gün bize nasip olursa sorumluluğunu Atatürk'e karşı hissederiz." şeklinde yanıt verdi.

Editör: Nigar Topcu