Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in katılımlarıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde bugün açıklandı. 

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Soma maden faciasının 10’uncu yıl dönümü dolayısıyla geldiği Soma’da, kamuda tasarruf paketi ile ilgili konuştu. 

Özgür Özel, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in bugün açıkladığı 'kamuda tasarruf' paketini eleştirdi. "Örtülü bir IMF programıdır" diyen Özel, kamu emekçilerinin hedef alındığını söyleyerek "Emeği sömürecek modellerinin tamamı için işçilerin yanındayız" şeklinde konuştu.

KAMUDA TASARRUF VE VERİMLİLİL PAKETİ 

CHP Genel Başkanı Özgür Özel Soma ziyaretinde, açıklanan'kamuda tasarruf' paketi  hakkında, "Bugüne kadar 7 kez yaptılar, bu 8'inci... Bu 8'incisinin ilanı, daha önceki 7 genelgeye kendilerinin uymadıklarının göstergesidir. Bugünkünün diğerlerinden ayırıcı özelliği, hep eleştirdiğimiz Saray'ın ilk kez genelge kapsamına alınmasıdır."

Yazılanların hepsi önemli ancak açıklanan tedbirlerin uygulanıp uygulanmadığının tek tek takip edilmesi gerekir diyen Özel, şunları ekledi:

"Üç yıl boyunca yeni personel istihdam edilmeyeceği, sadece emekli kadar personel alınacağı ve kamuda esnek ve uzaktan çalışma modellerinin geliştirileceği ise emekçiler açısında son derece ciddi bir durumdur. Bu, örtülü bir IMF programıdır. IMF getirirseniz yeni kamu personeli alma, işçiye zam verme, emekliye zam verme, esnek çalışma modelleri geliştirilecek zaten. Şu anda IMF'nin hayaleti, işçinin canına gelmiştir."

Nevşin Mengü'den Erdoğan'ı kızdıracak 'Sokak Hayvanları' çıkışı Nevşin Mengü'den Erdoğan'ı kızdıracak 'Sokak Hayvanları' çıkışı

'ELBETTE KONVOY OLMASIN AMA EMEK SÖMÜRÜLMESİN'

"Birazcık işverenlere, birazcık zenginlere, birazcık Kur Korumalı Mevduat'la servetine servet katanlara yönelsinler" vurgusunu yapan  Özel,  "Yoksa öğretmenler atama bekliyor, 20 bin öğretmen emekli olacak ve 20 bin öğretmen alacak! 1 milyon kişi okuttun, dünya kadar işsiz var, kamuya alım yapmayacaksın! Elbette konvoy olmasın, kiralama olmasın, yerli araç kullanılsın, hepsini destekliyoruz. Bizim yayınladığım genelge bunun da ilerisindedir. Ama istihdamsızlık, esnek çalışma, yani emeği sömürecek modellerinin tamamı için işçilerin yanındayız. Bundan sonra yapılacak iş, adil bir vergi sistemidir." ifadelerini kullandı. 

Editör: Gülşah Yıldız