CHP Genel Başkanı Özgür Özel, KKTC'nin 40. Yıl Dönümü törenleri için Ankara'dan Lefkoşa'ya tarifeli uçakla seyahat etti. Özel, 15 Kasım Cumhuriyet Bayramı'nı anma vesilesiyle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın kabulüne katıldı.Ayrıca Özel, Lefkoşa'daki Atatürk Anıtı'ndaki törenlere ve Dr. Fazıl Küçük Bulvarı'ndaki resmi geçit törenine katıldı.

KKTC'de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Özel, kendisini hedef alan AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerine de yanıt verdi.

İktidarı Değiştireceğiz

"Biz değişim kurultayımızı yaptığımızdan beri, Erdoğan bir cümlede dört kez değişim diyor" ifadelerini kullanan Özel, "CHP'deki değişimin onun uykularını kaçırdığı çok belli. Ben bundan çok memnunum. Ona kötü bir haberim var; parti içinde değişim yaşandı ama asıl değişim iktidarda yaşanacak.İktidarı değiştireceğiz, Cumhurbaşkanını değiştireceğiz. Önce yerel seçimlerde büyük bir başarı elde edeceğiz, ardından da genel seçimlerde vatandaşımızın sandığını talep edeceğiz" dedi.

Tahsin Paşa seferde: AK Parti'li Bahadır Yenişehirlioğlu'ndan tepki çeken paylaşım Tahsin Paşa seferde: AK Parti'li Bahadır Yenişehirlioğlu'ndan tepki çeken paylaşım

Darbenin Karşısındayız

Erdoğan'ın "Bu ülkede darbe veya kalkışma olsa en büyük destekçisi CHP olacaktır. 1960'tan beri milli iradeye, Meclis'e karşı girişilen tüm antidemokratik senaryoların baş aktörü CHP'dir. 21 yılda hükümetimizi hedef alan her girişimde CHP daime vesayetçilerin safında yer almıştır. Cumhuriyet mitinglerinden, Gezi kalkışmasına, 15 Temmuz ihanetine kadar demokrasimizi yok etmeyi hedefleyen tüm saldırılarda CHP'nin silüeti vardır" sözlerini yanıtlayan Özel, şu ifadeleri kullandı:

"Recep Tayyip Erdoğan'a şunu demeli, 15 Temmuz akşamı darbe oldu, Meclis Başkanı'nı ilk kim aradı? AK Parti Grup Başkanvekillerini kim aradı? Özgür Özel aradı. Ne dedi? 'Darbenin karşısındayız' dedi. 'Kapalı Meclis'i açalım' dedi. A Haber spikeri 'Bu tarihi bir duruştur' dedi. Ben de dedim ki 'Millet bize yeni bir görev verene kadar bu ülkenin ana muhalefet partisiyiz. Seçilmiş parlamentonun, demokrasinin yanındayız, darbein karşısındayız.' Bu lafı söylemiş kişiye, hiç utanmadan sıkılmadan 'utanmaz' diyor. Bunları söyleyen birine utanmaz demek, kendi tabiriule diyorum, utanmazlığın daniskasıdır. 

İkincisi buradaki 'darbeden kasıt' şudur: Bütün darbeler anayasaları askıya alır. Bunu topla tüfekle yaparsanız askeri olur, sizin gibi var olan anayasayı hiçe sayarsanız ivil darbe olur. Yapılmaya çalışılan anayasanın bir maddesini hiçe sayarak AYM'nin denetiminden kurtulmak. Yargıtay'ın tarafındayım derseniz, sizin tarafınız darbenin tarafıdır. Galiba siz darbenin başısınız."