Kocaeli'nin Gebze ilçesindeki bir lisede, okul bahçesinde düzenlenen mezuniyet töreninde bazı kız öğrenciler, kıyafet yönetmeliğine uymayan kıyafetler giydikleri gerekçesiyle alana alınmadı. Öğrenciler ve aileleri, okul yönetimine tepki gösterirken, bölgeye jandarma ekibi de sevk edildi. Gebze İlçe Milli Eğitim Müdürü’nün okula gelmesiyle öğrencilerin tamamı mezuniyet törenine katıldı.

67594

Prof. Dr. Özgür Demirtaş sosyal medya hesabından, infial yaratan olaya tepki göstererek okul müdürünün açığa alınması için çağrı yaptı. Demirtaş, Twitter hesabından şu sözleri kaydetti:

67594 (5)

PADİŞAH GELSE KIYAFETLERE KARIŞAMAZ

"Çocukları kıyafetlerinden ötürü okula almayan Okul Müdürü hakkında acilen işlem başlatılmalı. Burası laik Türkiye Cumhuriyeti. Geçtim bir lisenin müdürünü, Padişah gelse kıyafetlere karışamaz. Bakanlığın acilen işlem başlatması lazım.

Kafaya taktım. Öğrencilerin en mutlu gününde askılı elbise giydiler diye okula almayan Okul Müdürünün akibetini adım adım takip edeceğim. Burası laik Türkiye Cumhuriyeti. O normal elbiselere çıplaklık diyenler sapığın önde gideni. Müdür derhal açığa alınmalı. Takipçisiyim.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti laik-Sosyal bir hukuk devletidir. Anayasa ile yönetilir. Okul müdürü kıyafetlerini bahane ederek öğrencileri okula almamıştır. Derhal görevden el çektirilmelidir. İçişleri ve Milli Eğitim Bakanlığının görevlerini yapacağını biliyorum. Hadi lütfen."

67594 (2)

'DİNDAR ARKADAŞLARIMA ÇAĞRIMDIR'

"Tüm samimi dindar arkadaşlarıma çağrımdır. Sizi çok seviyorum. Her türlü hakkınızı her mecrada en yüksek sesle savundum ve her zaman savunacağım. Lütfen gelin beraber dincilere karşı savaşalım. Bu ülkenin önündeki en büyük engel dincilerdir."

Köpeklerden kaçarken ölen 10 yaşındaki çocuğun annesi komisyonda ayakkabı fırlattı Köpeklerden kaçarken ölen 10 yaşındaki çocuğun annesi komisyonda ayakkabı fırlattı

67594 (3)

ALİ YERLİKAYA'YA SESLENDİ

Demirtaş daha sonra okul müdürünün görevden alınması için İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'yı etiketleyerek çağrıda bulundu. Demirtaş şu sözleri kaydetti:

"Sayın Ali Bey,

Bu konu son derece önemli. Ülkemizin iç huzuru, insanların birbirine saygısı için çok önemli. Bir okul müdürü genç kız çocuklarının kıyafetlerini bahane ederek okula almamıştır. Aynısını başörtülü bir çocuğumuza yapsa derhal görevden alınırdı (ve bu doğru olurdu)

Sizden rica ediyorum. Lütfen bu okul müdürüne görevden el çektirtin. Bu sayede bir daha bu ülkede hiçbir okul müdürü böyle bir hak sınırlamasına cesaret edemesin."

Editör: Nigar Topcu