Akaryakıta gelen zamlar dur durak bilmiyor. Son olarak dün gece benzine  1 lira 55 kuruş zam geldi. Dün gece itibariyle benzine gelen zammın ardından fiyat artışları uzmanlar tarafından da masaya yatırıldı.

Akaryakıt zamları brent petrol ve dolar kuruna göre belirlenirken son günlerde Türkiye'deki fiyat artışlarının gerçekten de "dünya piyasaları"na bağlı olup olmadığı tartışılıyor. Konuya dair bir yorum da Prof. Dr. Özgür Demirtaş'tan geldi.

Ekonomist Özgür Demirtaş, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda akaryakıta gelen zamların "dünyadaki krizle" alakası olmadığını belirtti. Sebebin faizin düşürülerek Türk lirasının değer kaybetmesi olduğunu ifade ederek "Ne olacağını sanıyorduk?" sözleriyle tepki gösterdi.

Sosyal medyada en çok takip edilen ekonomist olan Demirtaş'ın "Benzine bir zam daha geldi. Bu zamların Dünya’daki krizle alakası var deniyor. Alakası YOK! Zamların bizim hatalarımız ile alakası var. Faizi indirdik, TL Çöp oldu, tabii artacak benzin! ne olacağını sanıyorduk?" ifadelerine yer verdiği bu paylaşımı da diğer yorumları gibi kullanıcıların dikkatini çekti ve binlerce beğeni aldı.

Diğer yandan akaryakıt zamları ülkedeki enflasyon oranlarını da etkilemeye devam ediyor. Demirtaş'ın daha sonra paylaştığı "Enflasyonu yenmek zorundayız. Onun için önce Enflasyon beklentisini kırmak zorundayız. Onun için para politikasına inancı arttırmak zorundayız. Zorundayız…. Başarmamızı canı gönülden diliyorum…" yorumunun da yetkililer tarafından dikkate alınması bekleniyor.

Editör: Nigar Topcu