ORC Araştırma'dan dikkat çeken sonuçlar! Depremin ardından AKP'nin oy oranı bakın ne kadar düştü

Kahramanmaraş depremi sonrası Türkiye felaketi yaşadı. Depremin yaraları sarılmaya çalışılırken bir yandan da seçim gündem olmaya devam ediyor. ORC Araştırma depremden sonra yapılan seçim anketi sonuçlarını paylaştı. 22-27 Şubat arasında 45 ilde yapılan araştırma sonuçları ise çok çarpıcı.. İşte oy oranları..

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

ORC Araştırma Kahramanmaraş depreminin ardından 22-27 Şubat arasında 45 ilde yapılan seçim anketi sonuçlarını açıkladı. Depremin ardından AKP'nin oyu ocak ayına göre yüzde 1.1 puan düşüş kaydedip 29.1'e gerilemesi dikkat çekti.

İttifak ortağı MHP'nin oyu ise yüzde 5.4. AKP’nin oy oranının yüzde 30’un altına düştüğüne dikkati çeken Genel Müdürü Sayın Mehmet Pösteki, Sözcü’den Ruhat Mengi’ye açıklamalar yaptı. Mehmet Pösteki “Geçen ay bu düşüş 12 puana inmişti ama depremle birlikte bu tekrar arttı. Bir önceki ay verimiz 30.2 olarak bulunmuş ve açıklanmış, bu ay 29.1. Daha sıcak bir konu olmasına rağmen bunu söylüyorum” dedi.

AK Parti'nin oylarında bir önceki aya göre 1.1 puan düşüş olduğunu saptadık

Pösteki, “Şöyle ifade edeyim; son aylarda AK Parti'nin bir çıkışı söz konusuydu, bu çıkışta bir ay 0.3, bir ay 0.5 şeklinde kademeli olarak bir artış vardı. Yaklaşık birkaç ay öncesine göre de 2-3 puanlık bir artış söz konusuydu. Elbette 2018'e göre kayıp çok fazla ama 2-3 ay öncesine göre biraz artış vardı. Depremle birlikte, henüz daha sıcak olmasına rağmen Türkiye genelinde yaptığımız -örneklemimiz deprem bölgesinde birçok ili de kapsıyor- araştırmada AK Parti'nin oylarında bir önceki aya göre 1.1 puan düşüş olduğunu saptadık. Totalde de 2018'e göre şu an AK Parti'nin oylarında 13.5 puanlık bir düşüş söz konusu. Geçen ay bu düşüş 12 puana inmişti ama depremle birlikte bu tekrar arttı. Bir önceki ay verimiz 30.2 olarak bulunmuş ve açıklanmış, bu ay 29.1. Daha sıcak bir konu olmasına rağmen bunu söylüyorum” bilgilerini verdi.

Pösteki, diğer partilerin oy oranlarını da şöyle açıkladı:

“Henüz daha çok yeni, birkaç gün önce 22-27 Şubat'ta, 45 ilde 4720 katılımcıyla yüzyüze gerçekleşti çalışmamız; AK Parti 29.1, Cumhuriyet Halk Partisi 23.5, İYİ Parti 19.5, HDP 8.1, MHP 5.4, Gelecek Partisi 2.5, DEVA 2.3, Zafer Partisi 2, Türkiye Değişim Partisi 1.8, Büyük Birlik Partisi 1.5, Memleket Partisi 1.3, Yeniden Refah Partisi 1, diğer partiler de yüzde 2”

Pösteki, “Şu an için depremden bu yana Cumhur İttifakı'nda AK Parti'nin 1.1 puan, MHP'nin 0.1 puan, toplamda oylarından 1.2 puan azaldı. Geçtiğimiz aylarda açıklamış olduğu projelerle 30'un üzerine çıkmış olan AK Parti'yi, deprem felaketi ve ardından gelişen olaylar yeniden yüzde 30'un altına düşürdü, şu anda oyu 29.1.” dedi.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN