Ticaret Bakanı Ömer Bolat, bir dizi programa katılmak için İzmir'e gitti. Bolat, İzmir Valiliği'ni ziyaret ettikten sonra 'AK Parti Şehir Buluşmaları' kapsamında İzmir İl Başkanlığı'nda teşkilat ile buluştu. Burada ekonomiye ilişkin açıklamalarda bulunan Bolat, "Birilerinin ekonomiyle alakalı felaket senaryolarını veya kriz edebiyatı yapmasını sakın dikkate almayın. Bir enflasyon, hayat pahalılığı problemi var. Bu maalesef Kovid-19 döneminin bütün dünyaya çıkardığı bir fatura oldu. Gelişmiş ülkeler de gelişmekte olan ülkeler de enflasyon canavarıyla uğraşıyor" ifadelerini kullandı.

Bolat'ın açıklamaları şu şekilde:

"İki müjdeden bahsetmek istiyorum. Gelirken Halk Bankası ve Türkiye Esnaf Sanatkarlar Kefalet Kooperatifleri Birliği ile görüştüm. Zaten 21 yıl boyunca ve özellikle 2022'de bütün Türkiye'deki esnaf -sanatkarlara çok ciddi finansal destekler sağlandı ama ekstra olarak İzmir'i ziyaretimiz vesilesiyle İzmirli esnaf ve sanatkarlar için 100 milyon liralık bir finansman daha tahsis edildi. Hayırlı, uğurlu olsun. Bu finansman yüzde 15 yıllık finansman maliyetli, 6'şar aylık geri ödemeli ve toplam 5 yıl vadeli olacak.

'İHRACATIN ARTTIRILMASI; EN BÜYÜK HEDEFİMİZ'

Diğer taraftan Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve Merkez Bankası koordinasyonuyla, Merkez Bankamız ihracatçıların finansmana erişimini kolaylaştırmak ve arttırmak için günlük ve reeskont kredi hacmini 1,5 milyar liradan, 3 milyara çıkardı. Bu yaklaşık günde 103, 105 milyar dolarlık bir finansman desteği demektir. Bu da ihracatçılarımıza hayırlı, uğurlu olsun. Dış ticaret açığı ve cari açığı azaltmak için ihracatın arttırılması; en büyük hedefimiz.

Reuters eylül ayı enflasyon tahminlerini açıkladı! Yükseliş durmuyor Reuters eylül ayı enflasyon tahminlerini açıkladı! Yükseliş durmuyor

Bunun 2 milyar lirası, Eximbank kaynaklarından günlük olarak tahsis edilecek. 25 Temmuz'da 300 milyon liradan 1,5 milyara çıkarılmıştı. Bugün itibarıyla de 1,5 milyardan 3 milyara çıkarılmış oldu. 1,5 ayda 10 kat ihracatçılara finansman desteği sağlanmış oldu. Onlardan da ihracatta yeni hamleler yapmalarını ve pazarlarını arttırmalarını bekliyoruz. İnşallah önümüzdeki günlerde daha güzel haberler, daha başka müjdeler de gelecektir

'CUMHURBAŞKANIMIZ DÜNYADA EN KIDEMLİ LİDERLER ARASINDA'

14 ve 28 Mayıs'ta yapılan seçimlerde Cumhurbaşkanımız yeniden cumhurbaşkanı olarak seçildi ve dünyada şu anda en kıdemli liderler arasında başta geliyor. Şu an demokrasiyle yönetilen, seçimle iş başına gelen ülkelerde Cumhurbaşkanımızdan daha tecrübeli kimse yok. Türkiye'nin 100 yıllık Cumhuriyet tarihinde en uzun süre hizmet etmeyi de bu aziz milletimiz AK Parti yönetimine hediye etti. Yeni dönemde inşallah 21 yılda nasıl Türkiye'yi eğitimden sağlığa, savunmadan enerjiye, adaletten çevre projelerine, sanayiden tarıma, hizmetlere, her alanda nasıl kalkındırdıysak, geliştirdiysek, bu uğurda hizmet etmiş bütün AK Partili kadrolara şükranlarımızı sunuyoruz. Yeni dönemde de inşallah 'Türkiye Yüzyılı' vizyonu çerçevesinde, Cumhurbaşkanımızın önderliğinde çok daha güzel hizmetleri birlikte yapacağız. Güzel halkımızın satın alma gücünü, refahını birlikte arttıracağız. Sizlerin bu heyecanını gördükten sonra inanıyorum ki halkımız AK Parti'ye daha uzun yıllar hizmet etme görevini bahşedecek"