Spor Toto 1'inci Lig ekiplerinden Göztepe ve Altay arasında, 27 Kasım' 2022 tarihindeoynanan derbi olaylı bitti. Maç esnasında Altay tribünlerinden Furkan Ersanlı tarafından stadyuma gizlice sokulan işaret fişeğinin atılmasıyla Göztepeli taraftar Mehmet Çakır yaralandı. Ersanlı için üç farklı suçtan 23 yıl hapis istenirken, yardım eden 22 sanık için de ceza talep edildi.

NELER OLDU

Maçta işaret fişeğinin atılmasıyla Göztepe tribünlerinden sahaya atlayan Mehmet Nihat Aydın da korner direğiyle Altay kalecisi Ozan Evrim Özenç'e vurdu. Çıkan olaylar nedeniyle maç, tatil edildi. Derbi sonrası başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan Mehmet Nihat Aydın ile Altay tribünlerinde yer alan Furkan Ersanlı, Dinçer Demir, Kahraman Erdemir, Efe Yeşilova, Hüseyin Çelikdemir, Muhammet Emre Karaca, Anıl Gügercin, Hakan Keçiyatağı, Mert Yiyit, Serkan Holar, Çağdaş Kurt, Egehan Eygi, Anıl Bayır, Şakir Perçin, Özgür Uçak, Ümit Taş, Turgay Gülmez, Gökçen Atacan Aksoy ve Eren Karaca tutuklandı.

U.M.K., F.Ö., Y.A., N.A.D. ve F.E. ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Kaleci Ozan Evrim Özenç'e korner direğiyle saldıran Mehmet Nihat Aydın hakkında 'kasten öldürmeye teşebbüs' suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istendi.
Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), olaylar nedeniyle her iki takımı da hükmen mağlup saydı.

TRİBÜNDE SIKÇA YER DEĞİŞTİRMİŞLER

Diğer sanıklar hakkında da iddianame tamamlandı. İddianamede, sanıkların maçtan önce 'WhatsApp' grubunda iş bölümü yaptıkları belirtildi. Dinçer Demir ve Kahraman Erdemir'in yanıcı maddeleri Efe Yeşilova, Hüseyin Çelikdemir aracılığıyla Anıl Gügercin'e teslim ettikleri aktarıldı. İşaret fişeğini ateşleyen Ersanlı'nın, taraftar otobüsüne gizlenmiş fişeği buradan alıp, elindeki pankarta saklayarak stada girdiğinin de altı çizildi.

Yanıcı maddeleri teslim alan Gügercin'in, ifadesinde, bu maddelerin plastik cerrahi eldiven içine koyulmuş ve siyah poşet içinde olduğunu söylediği de belirtildi. Ayrıca Gügercin'in, ifadesinde; bu iş için Efe Yeşilova'nın kendisini kız arkadaşına zarar vermekle tehdit ettiğini, bu nedenle yanıcı maddeleri stada soktuğunu söylediği anlatıldı. Tuvalete gizlenen yanıcı maddelerin alınıp, sonradan taraftarlara dağıtıldığı ve tribünde kargaşa çıkarıldığı kaydedildi.

Öte yandan sanıkların tribünde sıkça yer değiştirdiğinin de altı çizildi.

İŞARET FİŞEĞİNİ MEŞALE SANMIŞ

İddianamede, işaret fişeğini ateşleyen Furkan Ersanlı'nın ifadeleri de yer aldı. Ersanlı'nın, ifadesinde; işaret fişeğini tesadüfen bulup, meşale sandığını ve bileti olmadığı için elinde pankartla maça girdiğini söylediği belirtildi.

Üstünün detaylı aranmadığını öne süren Ersanlı'nın, meşaleler yakıldıktan sonra elindeki meşale sandığı işaret fişeğinin ipini çekerek, yaktığını söylediği vurgulandı. Ersanlı'nın elindeki fişeği fırladıktan sonra meşale olmadığını anladığını söylediği iddianamede yer aldı. Görüntü izleme tutanağında ise Ersanlı'nın işaret fişeğini attıktan sonra zıt yöne kaçıp, üzerini değiştirdiği belirtildi.

İŞTE İSTENEN CEZA

Savcı, Furkan Ersanlı'nın tribünde planlı ve kararlı şekilde, işaret fişeğini binlerce kişinin bulunduğu Göztepe tribünlerine doğru hedef gözetip, ateşleyerek 'kasten öldürmeye teşebbüs', 'tehlike arz edebilecek aletleri spor alanlarına sokmak ve kullanarak müsabaka düzenini bozmak', 'genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulması' suçlarını işlediğinin altını çizdi. Ersanlı için bu suçlardan 23 yıla kadar hapis cezası istendi.

Savcı; Çağdaş Kurt, Egehan Eygi, Kahraman Erdemir, Efe Yeşilova, Dinçer Demir, Hüseyin Çelikdemir, Muhammet Emre Karaca, Serkan Holar, Anıl Bayır, Anıl Güvercin, Hakan Keçiyatağı, Özgür Uçak, Şakir Perçin, Ümit Taş, Turguy Gülmez, Gökcen Atacan Aksoy, Eren Karaca, Mert Yiyit, Furkan Erenoğlu, Necim Arif Doğanay, Yunus Altınışık ve Fatih Özkan'ın da 'kasten öldürmeye teşebbüs suçuna yardım'dan cezalandırılmalarını talep etti.

Öte yandan sanıkların 'tehlike arz edebilecek aletleri spor alanlarına sokmak', 'tehlike arz edebilecek aletleri spor alanlarında kullanarak müsabaka düzenini bozmak' ve 'genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulması' suçlarından cezalandırılmaları istendi.