İstanbul Eyüpsultan'da bulunan özel bir lisede okuyan Iraklı lise öğrencisi Y.K.(17), geçtiğimiz aylarda disiplin suçları sonucu okuldan atıldı. 5 ay sonra okula gelen Y.K., Oktugan'ın odasına girerek silahla 3 el ateş ettikten sonra kaçtı. Silah sesleri üzerine Oktugan'ın odasına giren öğretmenler durumu polis ekiplerine bildirdi. İhbar üzerine olay yerine gelen sağlık ekipleri tarafından okul müdürünü ağır yaralı şekilde hastaneye kaldırdı. Y.K. polis ekipleri tarafından kısa sürede yakalandı. Ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan okul müdürü İbrahim Oktugan yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

''İKİ SUÇ KAYDI VAR''

Sabah saatlerinde özel bir lisenin müdürüne silahlı saldırı düzenleyen Y.K. polis ekipleri tarafından yakalandı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü, silahlı saldırıyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, "Emniyet Müdürlüğü görevlilerince, saat 10.30 sıralarında Eyüpsultan ilçesi Alibeyköy Mahallesinde faaliyet gösteren bir lisede, silahlı kavga çıktığının belirlenmesi üzerine ivedi bir şekilde olay yerine intikal edilmiştir. Olay yerinde okul müdürü olduğu belirlenen İ.O. isimli şahsın vücudunun çeşitli yerlerinden silah ile yaralandığı görülmüş, sağlık görevlileri tarafından yapılan ilk müdahalenin ardından hastaneye kaldırılan şahsın hayati tehlikesinin olduğu anlaşılmış, olay yerinde 2 adet boş kovan ele geçirilmiştir. Yürütülen saha çalışmalarında, 2024 yılı Ocak ayı içerisinde disiplinsiz davranışları nedeniyle okul idaresi tarafından okuldan atıldığı anlaşılan yaşı küçük Y.K. isimli şahsın, bu gerekçe ile okul müdürü İ.O. isimli şahsı silah ile yaraladığı belirlenmiştir. Çalışmalar kapsamında Y.K. isimli şahıs aynı gün görevlilerce yakalanmış, şahsa yönelik yapılan sorgulamada, “Taksirle Yaralama ve “6136 SKM” suçlarından kaydı olduğu belirlenmiş, ayrıca “Kayıp Şahıs” kaydının olduğu da tespit edilmiştir" denildi. Y.K.'nın emniyetteki işlemlerin ardından adliyeye sevk edilmesi bekleniyor. 

Kritik teklif Meclis'te kabul edildi: Ceza yağacak! Kritik teklif Meclis'te kabul edildi: Ceza yağacak!

YABANCI UYRUKLU ÖĞRENCİ ''KAFASINA SIKTIM'' PAYLAŞIMI DİKKAT ÇEKTİ

Okuldan atılmasından dolayı sorumlu tuttuğu okul müdürünü öldüren öğrenci, olaydan sonra sosyal medya hesabından video paylaştı. Kendi fotoğrafının olduğu videoda "Kafasına sıktım" sözleri dikkat çekti. Olayın ardından kaçan şüpheli öğrenci polis ekiplerince yakalandı. Gözaltına alınan şüphelinin emniyetteki işlemleri sürüyor.

SENDİKALARDAN EYLEM KARARI

İstanbul'da yaşanan ve bir okul müdürünün ölümüyle sonuçlanan olayın ardından öğretmen sendikaları,eğitimcilerin tepkileri üzerine iş bırakma eylemi kararı aldı. 

Cinayet sonrasında öğretmenlerin, okul güvenliği ve mesleklerine yönelik tehditlere karşı duydukları kaygıların da iş bırakma eylemi kararının alınmasında etkili olduğu bildirildi.

Türk Eğitim Sen, Hürriyetçi Eğitim Sen ve Eğitim Gücü Sen'den derse girmeme ve iş bırakma eylemi kararı geldi.
İlk olarak Türk Eğitim Sen, 9 Mayıs Perşembe günü ilk ders girmeme eylemi yapacak 

Editör: Gülşah Yıldız