İstanbul'da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları sırasında, Saraçhane'den Taksim Meydanı'na yürümek isteyen gruplar polis müdahalesiyle karşılaştı. Tarihi Bozdoğan Su Kemeri'nin önünde arbede yaşanırken gruplar polis müdahalesi sonrası dağıldı.

Cübbeli Ahmet nedenini açıkladı! İran PKK'yı neden tutar? Cübbeli Ahmet nedenini açıkladı! İran PKK'yı neden tutar?

Oktay Saral: Ya devlet başa ya kuzgun leşe

Polisin müdahalesi sırasında işçiler ile polis arasında yaşanan gerginlik, sosyal medyada geniş yankı uyandırdı. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Oktay Saral, olaylarla ilgili sosyal medya hesabında tepki gösterdi. Saral, "Derdi 1 Mayıs’ı kutlamak olanın yolu Taksim olmamalı... Devletin uygun gördüğü birçok alanda kutlama yapmayı kabul etmeyeceksin, sırf kaos olsun diye Taksim'i kutsallaştırıp tabulaştıracaksın... Devletin emniyet güçlerine saldıran vandallara ve onların destekçilerine söylüyorum; her defasında demokrasi örneği gösterdiğiniz başta ABD ve Avrupa ülkelerinde bu vandallıkları yapsaydınız sonunuz ne olurdu. Size ve sizin gibi hukuk ve kural tanımazlara demokrasi çok fazla… Ya devlet başa ya kuzgun leşe!" ifadeleriyle eleştiride bulundu.

Oktay Saral Kimdir?

Oktay Saral, 18 Mart 1967'de Trabzon'un Of ilçesinde doğdu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Baş Danışmanı olarak görev yapıyor. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi'nden mezun oldu. Saral, serbest inşaat mühendisi olarak çalıştıktan sonra siyasete atıldı. 1999-2011 yılları arasında Of Belediye Başkanlığı, 2011-2015 yılları arasında ise İstanbul milletvekilliği yaptı. Evli ve üç çocuk babası olan Saral, İngilizce bilgisine de sahiptir.

Editör: Nigar Topcu