Milliyet Gazetesi'ndeki habere göre Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, AK Parti MKYK toplantısında yaptığı sunumda önümüzdeki günlerde Meclis’e sunulması beklenen Öğretmenlik Meslek Kanunu ve yeni dönem öğretmenlik şartlarıyla ilgili detayları anlattı.

MİLLİ EĞİTİM AKADEMİSİ'NDE BİR YIL EĞİTİM GÖRME ŞARTI

Sunumda öne çıkan başlıklar özetle şöyle:

ÖSYM duyurdu! 2024-YKS sınava giriş belgeleri erişime açıldı ÖSYM duyurdu! 2024-YKS sınava giriş belgeleri erişime açıldı

* Öğretmen adaylarının mesleğe başlamadan önce Milli Eğitim Akademisi’nde bir yıl eğitim görecek. Bu eğitimlerde öğretmenlik meslek bilgisi, müfredatla sınırlı özel alan bilgisi ve branş ayrımı olmaksızın tüm öğretmenlere dil, tarih ve kültür konularında eğitim verilecek.

ÖĞRETMENLİĞE ATAMADA AKADEMİ BAŞARI PUANI 

* Milli Eğitim Akademisi’ne giriş KPSS puanı ve öğretmenliğe atama Akademi eğitimi başarı puanı ile yapılacak.

* Adaylar teorik derslerde yazılı sınavla; uygulamalı derslerde uygulama yaptığı okulda danışman öğretmen ve akademi eğitim personeli tarafından ayrı ayrı değerlendirilecek. İki değerlendirmenin ortalamasına göre geçme notu alacak.

23BİN TL AYLIK ÖDEME YAPILACAK


* Akademiye alınan öğretmen adaylarına yaklaşık 23 bin TL aylık ödeme yapılacak.

Kimler öğretmen olamayacak? 
* Uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti, uyuşturucu veya uyarıcı madde satın almak, bulundurmak; hayâsızca hareketler, müstehcenlik gibi suçlar ile cinsel dokunulmazlığa karşı suçlardan mahkûm olanlar öğretmen olamayacak, görevde olup bu suçlardan mahkum olanların ceza türü ve süresine bakılmaksızın öğretmenlik mesleği sona erecek.

Öğretmenler aynı eğitim kurumunda ne kadar çalışabilecekler?
* Öğretmenlerin aynı eğitim kurumunda asgari ve azami çalışma süresi 3-12 yıl olarak belirlendi.

* Akademi, görev başındaki öğretmenler için beşer yıllık dönemi kapsayan branş bazlı eğitimler oluşturulacak.

* Milli Şuur Komisyonu, Türkiye’ye Yönelik Asılsız İddialar Komisyonu, Örtük Program Komisyonu, Millî Kalkınma Hamleleri Komisyonu, Kültür ve Gönül Coğrafyamız Komisyonu, Akdeniz ve Adalar Komisyonu kurulacak.

Editör: Gülşah Yıldız