Milli Eğitim Bakanlığı mülakatta sisteminde bir değişikliği gidiyor. MEB, yönetmeliği Resmi Gazete'de yayınlamaya hazırlanıyor.

Düzenlemeye göre öğretmenler, 3 kişiden oluşan bir jürinin karşısında 45 dakikalık bir mülakata alınacak. Mülakat komisyonu öğretmenin kimliğini bilmeyecek.Aday öğretmenden bir ders anlatması istenecek. Öğretmenlere sorumlu olduğu konulara dışından asla soru sorulmayacak.

Yeni mülakat sisteminin taslağı belli oldu. Yeni mülakat sistemine göre, her adaya ayrı bir kod verileceği ve heyetin adayın kimliğini bilmeyeceği kaydedildi. Mülakatların 45 dakika süreceği belirtilirken bu süre zarfında kamera kaydı alınacağı, konu dışına çıkılmayacağı ve genel kültür sorularının sorulmayacağı iletildi.

Milli Eğitim Bakanlığı sadece mülakat puanına göre yapılan atama sistemini değiştiriyor. Bakan Tekin, KPSS puanıyla mülakat puanı yüzde 50'şer oranında ağırlığıyla belirlenecek derecenin atamaya esas olacağını açıklamıştı. Bakan Tekin, 'Hiçbir arkadaşımızın hakkının yenmediği bir süreci yürüteceğiz' ifadelerini kullanmıştı.

ÖĞRETMEN ADAYLARI DERS ANLATACAK

Mülakat sisteminin daha objektif bir hale getirilmesi için yapılacak düzenlemede öğretmen adayında ders anlatması istenecek. Mülakata girecek öğretmen adayına hangi konudan sorumlu olduğunu bildirir bir mesaj gönderilecek. Aday öğretmene hazırlık fırsatı sunulacak. Öğretmenler 14 haftalık konudan sorumlu olacaklar. Konu dışına çıkılmayacak.Öğretmenlere genel kültür soruları sorulmayacak. 

Adnan Oktar davasında ara karar açıklandı! Adnan Oktar davasında ara karar açıklandı!

Ders anlatımı ise kamerayla kayda alınacak. Mülakatı gerçekleştiren heyet öğretmenin kimliğini bilmeyecek. Öğretmenlere birer kod isim verilecek. Aday öğretmen odadan çıkmadan puanını öğrenebilecek. Puan sisteme girdikten sonra değişim mümkün olmayacak.

Mülakat sistemini değiştirecek yönetmeliğin kısa sürede Resmi Gazete'de yayınlanması bekleniyor. Bu yıl ataması yapılacak 20 bin öğretmen bu sisteme göre mesleğe başlayacak.

Editör: Gülşah Yıldız