Fenomen öğretmenlere kötü haber. Öğrencilerle birlikte video çekip paylaşan fenomen öğretmenlerin sayısı her geçen gün artıyor.  Öğretmenlik Meslek Kanunu tasalağında, yüz binlerce takipçiye ulaşan bu öğretmenlere yönelik hükümler de var.
Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, öğretmenlere karşı uygulanan şiddetin cezasını artırmaya yönelik maddelerin de yer aldığı öğretmenlik meslek kanununun haftaya TBMM'ye geleceğini açıkladı.TBMM'ye gelecek kanun taslağında öğretmen şiddet yasaları yeniden düzenlenirken Öğretmenlik Meslek Kanunu tasalağında disiplin hükümlerinde de değişikliğe gidilecek.Taslağa göre, öğrencilerinin görüntülerini velisinden izin almadan sosyal medyada yayınlayan öğretmenlere kınama cezası verilecek.

FENOMEN ÖĞRETMENLERE CEZA YOLDA

Sosyal medyada fenomen olmak için öğrencilerin görüntülerini çeken öğretmenlere ceza verilecek.

Türkiye genelindeki birçok okulda görev yapan bazı öğretmenler, sosyal medyada takipçi sayısını artırmak için öğrencilerinin ders sırasındaki görüntülerini çekip yayınlıyor. Ancak çoğu öğretmen, bu görüntüleri yayınlamadan önce öğrencinin ailesinden izin almıyor.Taslakta yüz binlerce takipçiye ulaşan bu öğretmenlere yönelik hükümler de var.

Sabah gazetesinin haberine göre:

"Öğrencilerin kişisel ve özel hayatına ilişkin bilgileri, öğrencilere ve eğitim süreçlerine ilişkin ses veya görüntüleri ilgili mevzuatta belirlenmiş usuller dışında paylaşma fiilinde kınama cezası uygulanacaktır." ifadeleri yer alıyor.

Kınama cezaları öğretmenlerin sicil dosyasında 5 yıl boyunca kalacak.

Çoğu uzmanlara göre, öğretmenlerin, velinin izni olmadan öğrencilerine ait görselleri kişisel hesaplarından paylaşmasının aslında bir istismar olduğunu belirtiyor.


ARGO KONUŞANA DA AYLIKTAN KESME CEZASI UYGULANABİLECEK 

Taslakta öğrencisine kötü örnek olabilecek davranışlarda bulunan öğretmenlere yönelik de disiplin hükümleri yer alıyor. Örneğin, öğrencisinin yanında argo konuşan öğretmenlere aylıktan kesme cezası uygulanabilecek.

Trabzon'da motosikletin çarptığı Ceylin kurtarılamadı! Kahreden kaza anı kamerada Trabzon'da motosikletin çarptığı Ceylin kurtarılamadı! Kahreden kaza anı kamerada

Kanun taslağına göre aylıktan kesme cezası şu hâllerde verilebilecek:

''Öğretmenlik mesleğiyle bağdaşmayacak şekilde öğrencilere olumsuz örnek teşkil edecek söz, davranış, hâl ve hareketlerde bulunmak. Öğrencilerin başarılarının değerlendirilmesinde taraflı davranmak. Eğitim-öğretim sürecinde bakanlıkça onaylanan öğretim programının belirlediği amaç ve hedeflere aykırı faaliyet ve uygulamalar yapmak.''

Editör: Gülşah Yıldız