Eren Erdem, Kemal Özkiraz, Barış Yarkadaş'ın listeye alınacağı konuşuluyordu ancak beklenen olmadı. Kulislerde ise bu isimlerin İYİ Parti lideri Meral Akşener'e karşı tutumlarının isimlerinin üstünün çizilmesine sebep olduğu konuşuluyor.

Eren Erdem ve Barış Yarkadaş, İYİ Parti lideri Meral Akşener'in Masadan kalktığı süreçte sarf ettikleri sert sözlerle dikkat çekmişlerdi.

Barış Yarkadaş, "Akşener'in ne yapmak istediğini anlayan var mı? Bu halkın umudunu kıranlar, emin olun ki; sokağa çıkacak yüz bulamaz. Herkes her şeyin farkında. Kimse kendini vazgeçilmez sanmasın. Kimse kendisini Kafdağı'nda görmesin" sözleriyle Meral Akşener'e yüklenmişti.

Avrasya Araştırma Şirketi'nin sahibi Kemal Özkiraz ve açıklamaları nedeniyle Diyanet'ten ihraç edilen Fatma Yavuz'un adaylığı da tartışmalara yol açmıştı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na verilen cezaya karşılık İYİ Parti lideri Meral Akşener destekte bulunmuş, CHP PM Üyesi Eren Erdem ise, şahsi sosyal medya hesabından Avrasya Araştırma Başkanı Kemal Özkiraz'ı etiketleyerek, "Bana bir 'üzülme sarılması' gösterir misin? @avrasyaanket" yazmıştı.

Fatma Yavuz ise  “LGBT’li kardeşlerimizin saçının teline zarar gelecekse ben başörtümü açarım” diyerek ağır tepki toplamıştı.

Ancak Yavuz ve Özkiraz da, listelerin belirlenmesiyle birlikte milletvekili adaylığına seçilmedi.