Yerel seçimlere yaklaşırken siyaset arenasında trafik de hızlanıyor. Bugün İYİ Parti lideri Meral Akşener'in suikasta kurban giden Ülkü Ocakları eski Genel Başkanı Sinan Ateş'in eşini TBMM'de İYİP Grup danışmanı yapma amacıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı aradığı, gerekirse MHP lideri DevletBahçeli ile de görüşeceğini bildirdiği iddia edildi.

MHP'nin İYİ Parti'ye komşuluk çağrısı ardından Akşener'in 7 yıldır sürüncemedeki FETÖ soruşturması için de takipsizlik kararı gelince Cumhur İttifakı genişleyecek mi soruları gündeme geldi.

Yaşanan bu gelişmeleri değerlendiren gazeteci Nevşin Mengü, " İYİP resmi olarak Cumhur ittifakına katılmasa da, yerel seçimlerde hangi il ve ilçeden aday gösterip göstermeyecekleri kritik hale geldi" yorumunda bulundu.

Mengü'nün sosyal medya platformu Twitter'da yaptığı paylaşımı şu şekilde:

"Her şey CNNTÜRK aracılığıyla MHP lideri Bahçeli'nin Akşener'e "Çağırdık dönmediniz yuvaya, yerel iktidarda komşu olalım ülke hayrına" çağrısını iletmesiyle başladı. İlk etapta İYİP'ten MHP'nin çağrısına red mesajları gelse de, İYİP'li Tolga Akalın, bir üçüncü milliyetçi yol seçeneğini ortaya attı. Bugün Eray Görgülü'nün haberinden öğrendik ki, Meral Akşener öldürülen Sinan Ateş'in eşini TBMM'de İYİP Grup danışmanı yapmak istedi ve bunun için Erdoğan'ı aradı. Akşener'in ayrıca, "MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, bu atama için bir engel çıkartıyorsa ben kendisiyle de görüşebilirim" dediği; Erdoğan'ın ise "Ben gerekeni yapacağım" yanıtını verdiği iddia edildi. Bu temas çok önemli. Günün bomba haberi ise Akşener hakkında 7 yıl önce açılan FETÖ soruşturmasında takipsizlik kararı verilmiş olması. 1. Yargının araçsallaştırıldığına yeniden şahit olmuş olduk 2. Bahçeli'nin "komşu olalım" teklifinin boşa söylenmediği, yeni dönemde Cumhur ittifakının fiili olarak genişleme hedefinin olduğu belirginleşmiş oldu 3. İYİP resmi olarak Cumhur ittifakına katılmasa da, yerel seçimlerde hangi il ve ilçeden aday gösterip göstermeyecekleri kritik hale geldi."

Editör: Nigar Topcu