NASA'nın James Webb Uzay Teleskobu, en uzak yıldız Earendel'i keşfederek, Güneş'ten yaklaşık bir milyon kat daha parlak olduğunu ortaya çıkardı. Earendel, Büyük Patlama'dan sonraki bir milyar yıl içinde gözlemlendi. Hubble Uzay Teleskobu tarafından daha önce keşfedilen bu yıldız, Webb Uzay Teleskobu sayesinde daha detaylı bir şekilde incelendi. Teleskop, yakın kızılötesi kamerasıyla Earendel'in Güneş'ten iki kat daha sıcak, yaklaşık bir milyon kat daha parlak ve büyük bir B-tipi yıldız olduğunu belirledi.

İYİ Partili Lütfü Türkkan'dan 'Yeni Anayasa' açıklaması: 'Kasıtları Türkiye'de rejim değişikliği' İYİ Partili Lütfü Türkkan'dan 'Yeni Anayasa' açıklaması: 'Kasıtları Türkiye'de rejim değişikliği'

Earendel, "WHL0137-08" adlı gök ada kümesinin büyüklüğü nedeniyle uzay dokusunun bükülmesiyle oluşan "kütle çekimsel mercekleme" etkisi sayesinde tespit edildi. Webb Uzay Teleskobu'nun yüksek çözünürlüklü kızılötesi fotoğrafında sadece tek bir ışık noktası olarak görülen yıldız, mercekleme etkisiyle 4 bin kat daha büyük göründü. Bu keşif, şimdiye kadar tespit edilen en uzak yıldız olma özelliğini taşıyor.

Astronomlar, Earendel'in kütlesinde genellikle ikili yıldızların bulunduğunu ancak Webb Uzay Teleskobu'nun bunları tespit edemeyeceğini düşünüyor. Bununla birlikte, yıldızın rengini inceleyen gök bilimciler, daha soğuk ve daha kırmızı bir kardeş yıldızın olabileceğini belirtiyor.

Webb Uzay Teleskobu'nun NIRCam görüntüleri ayrıca, evrenin ilk milyar yılında en yüksek oranda büyütülmüş gök ada olan Sunrise Arc'ın diğer önemli ayrıntılarını da gösteriyor. Görüntülerde, genç yıldızları içeren tahminen 5 milyon yıl ya da daha genç bölgeler ve daha eski yerleşik yıldız kümeleri bulunuyor.