Ülkede ve dünya sporlarında adını altın harflerle yazdıran efsanevi halterci Naim Süleymanoğlu, 18 Kasım 2017'de hayatını kaybetti. Sadece sporcu olarak değil, Bulgaristan'daki Türklerin görüldüğü zulmü dünya çapında duyurulduğu tarihe geçen Cep Herkülü'nün vefatının yıl dönümünde Türkiye Halter Federasyonu (THF) kabri başında anma töreni düzenlendi.

naim-süleymanoğlu

Edirnekapı Mezarlığı'nda düzenlenen törenlere, THF Başkanı Talat Ünlüler ve federasyon temsilcileri, CHP Bursa Milletvekili Hasan Öztürk, genç sporcular ve yediler katıldı.

Abdulkadir Selvi'den tartışılacak Fatih Terim açıklaması! Fatih Terim bu işin tam ortasında Abdulkadir Selvi'den tartışılacak Fatih Terim açıklaması! Fatih Terim bu işin tam ortasında

Türkiye'de halter, Naim'le zirveye çıktı

talayunlu

Törene katılan Talat Ünlü, Türk halterinin Naim Süleymanoğlu ile zirveye çıktığını belirterek, "Sayısız olimpiyat, dünya ve Avrupa şampiyonlukları bulunan bir sporcumuzdu. Türkiye'de halter, Naim'le zirveye çıktı. Efsane ve dünyanın en iyi haltercisi, bu branşta gelmiş geçmiş en İyi bir sporcu. Elbette Naim'i burada anlatmaya kelimeler, cümleler ve zaman yetmez. 50 yıllık hayatında çok güzel spor yaşantısı oldu ama aramızdan erken ayrıldı" ifadelerini kullandı.

hasanorturk

Hasan Öztürk ise "Tüm dünyanın insanüstü rekorlarıyla tanınan ama Bulgaristan Türkleri için o onların kurtuluş ve özgürlük mücadelesinin meşalesiydi." değerlendirmesinde bulundu. Konuşmaların ardından Kur'an-ı Kerim'in okunmasıyla tören sona erdi.