Asrın felaketi olarak adlandırılan 6 Şubat depremlerinin etkisi hala devam ediyor.

Maddi boyutu 110 milyar dolar olarak açıklanan depremde 50 binden fazla kişi hayatını kaybetti.

Temiz suya ve hijyen malzemelerine erişim sorunu hala yaşanırken uzmanlar asıl tehlikeyi İstanbul'da beklenen Marmara Depremi diyor.

Bu yıkımın hızla yaklaştığı her geçen gün daha da belirgin hale geliyor. Yer bilimci ve Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, Marmara'da meydana gelebilecek depremin büyüklüğünü, kaç kişinin etkilenebileceğini, yıkılacak bina sayısını, maddi zararı ve çevre felaketini anlattı.

MARMARA DENİZİ'NDE AKTİF FAY HATTI

Görür, Türkiye'de 24 şehrin doğrudan fay hatlarının üzerinde olduğunu belirtti ve bu bölgelerin gerçekten risk altında olduğunu vurguladı. Büyük İstanbul Depremi'ne dikkat çeken Görür, depremin büyüklüğünün 7.2 ila 7.6 arasında olabileceğini ve Marmara Denizi'nde aktif fay hattının bulunduğunu belirtti. Ayrıca depremin ne zaman olabileceği konusunda da uyarılarda bulundu.

400 BİN İNSAN ÖLEBİLİR

Görür, olası bir Marmara Depremi sırasında 10 bin binanın yıkılması durumunda 400 bin insanın ölebileceğini ifade etti. Ayrıca depremin ekonomik etkilerini de ele alarak büyük bir yıkımın beklendiğini ve afetin ülkeye ilk anda 120-150 milyar dolarlık bir yük getirebileceğini söyledi. Deprem sonrası çevre kirliliğinin de büyük bir sorun olacağını vurguladı.

Eylül ayı açlık ve yoksulluk sınırı açıklandı! Eylül ayı açlık ve yoksulluk sınırı açıklandı!

Tüm bu olası senaryolara hazırlıklı olmanın önemine dikkat çeken Görür, depreme karşı acil önlemlerin alınması gerektiğini ve bu süreçte çevre sorunlarının nasıl çözüleceği, atıkların nasıl bertaraf edileceği gibi sorunların şimdiden planlanması gerektiğini söyledi.