Naci Görür'den korkutan deprem açıklaması

Kahramanmaraş'ta meydana gelen asrın felaketi olarak nitelendirilen depremlerden sonra gözler olası İstanbul depremine çevrildi. Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür'den İstanbul depremi hakkında korkutan bir açıklama geldi. Görür 'Marmara'da depremin 7.2 ile 7.6 arasında değişeceğini düşünüyoruz' dedi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür olası İstanbul depremi hakkında flaş açıklamalar yaptı. Görür İstanbul depreminin şiddeti hakkında tahminini açıkladı. ''Marmara'da depremin 7.2 ile 7.6 arasında değişeceğini düşünüyoruz" diyen Naci Görür, Kayseri ve Sivas'ta peş peşe yaşanan depremler sonrası o bölgedeki faylarda hareketlenme olabileceği konusunda uyarıda bulundu

''7.6 İLE 7.2 ARASINDA DEĞİŞECEĞİNİ DEĞERLENDİRİYORUZ''

"Marmara'da deprem üretecek olan iki tane aktif fay kolu var. Bunlardan biri Adalar kolu, bir diğeri ise Kumburgaz fay koludur. Marmara'nın batısında Tekirdağ fayı muhtemelen 1912 Şarköy depreminde kırıldığı için orada büyük bir depremin üretileceğini düşünmüyoruz. Dolayısıyla Marmara'da depremin 7.2 ile 7.6 arasında değişeceğini düşünüyoruz"

''ASYA YAKASINDAKİ İLÇELER DAHA İYİ DURUMDA''

"İstanbul'da ilçe bazında sağlamlıktan söz ediyorsak, Avrupa yakasında olan yerler göreceli olarak depremde daha zafiyeti olan yerler. Sebebi de Avrupa yakasındaki jeolojik formasyonlar ve özellikleri. Asya yakasındaki ilçeler Avrupa yakasındaki ilçelere göre jeolojik formasyonlar itibarıyla göreceli olarak depremde daha iyi durumda olabilecek yerler. Avrupa yakası deprem yönünden Asya yakasına göre daha sorunludur çünkü oradaki jeolojik formasyonlar daha gençtir. Zemin özellikleri bakımından daha zayıftır. Asya yakasının zemini jeolojik olarak oradaki formasyonlar itibarıyla daha sağlamdır"

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN