Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici'den Habertürk'te Mehmet Akif Ersoy'a açıklamalar....

Destici'nin açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

Yürütmeyle ilgili 5 yıllık istikrarli bir dönemimiz oldu. Eleştirebilirsiniz; lakin önemli olan bir istikrar sağlandı mı, sağlandı mı? Sağlandı. Uygulamada bazı hatalar da oldu. Erken seçim araya girince çıkarılamayan uyum yasaları vardı. Bizim yeni anayasa çağrılarımız vardı. Muhalefet evet demedi. Şimdi seçime gidiyoruz. Eleştiriden öte daha iyiyi, daha doğruyu nasıl buluruz? Kuvvetler ayrılığını daha yükseğe, istenilen seviyeye nasıl çıkartırız bunun uğraşı içindeyiz. Sahada gördüğümüz yanlışları da elbette ki lisan-ı münasip içerisinde dile getiriyoruz. Eksiklikler varsa sayın Cumhurbaşkanımızla paylaşıyoruz.

"İTTİFAK VE PARTİ LİSTESİNİ YSK'YA SUNMAK İÇİN ZAMAN VAR"


Eğer 4 parti ortak bir liste, yani tek liste altında buluşabilirse o zaman diyelim ki, Cumhur ittifakı'nın oy toplamı yüzde 48-49 bandında görülüyor. Biz bu seçime ayrı ayrı 4 parti olarak girdik. Karşı ittifak ortak bir listeyle girdi diyelim, onlar daha avantajlı duruma geliyor. Şu anda ortak liste yok, kendi listemizle katılıyoruz. Biz BBP olarak kendi listelerimiz hazır. 1000'e yakın müracaat oldu. 81 ilde seçime katılacak şekilde hazırız. İttifak ve parti listesini YSK'ya sunmak için zaman var. Hedefimiz yüzde 4-5 oy almak. Biz grup kuracak milletvekili hedefliyoruz. Ben Ankara veya İstanbul'dan aday olabilirim.

"HAVAALANINDAN TÖREN ALANINA 1,5 SAATTE GİDEBİLDİK"

Dün Hatay'daydım. AFAD'da yapılan toplantıya katıldım. Antakya merkezde, Hatay Belen'de açılışlar yaptık. Orada bizim Alperen Ocakları'nın koordinasyon merkezi ve çadır merkezi var. Buradaki izlenimleri paylaşıyoruz. Daha önce Sayın Cumhurbaşkanımız ve sayın Devlet Bahçeli ile Elazığ'daydık. Biz Sivas'ta havaalanından deprem konutlarının temelinin atılacağı tören alanına 1,5 saatte gidebildik. Vatandaşın inanılmaz bir ilgisi vardı. Sayın Cumhurbaşkanımıza teknik, matematiksel bir şeyi ortaya koydum, anlattım. İttifakta olan partiler uzlaşırlarsa, hakkaniyetli, adaletli şekilde seçime tek liste ile girebilirlerse mevcut oylarından çok daha fazla olur. Hele ki karşı ittifak dağınık şekilde seçime girerlerse. Çok rahatlıkla 360 sayısının üstüne çıkabiliriz. Ortak listeyle daha fazla vekil çıkarabileceğimizi söyledim. Sayın Cumhurbaşkanımız bu konuda açık ve net bir şey söylemedi.

Milletvekilliği seçimde gayemiz Cumhur İttifakı olarak Meclis'in çoğunluğunu elde etmek. Bizim yeni anayasa hedefimiz var. Bunu yapabiliriz. Adil şekilde liste yapılırsa bu olabilir diye düşünüyorum. Hala bana göre vakit geçmiş değil. 3 siyasi parti adına konuşmuyorum. BBP Genel Başkanı olarak konuşuyorum.

"HÜDA PAR EŞİTTİR HDP DEĞİL"

Birileri HÜDA PAR ile HDP'yi eşleştirmeye çalışıyor. Bir kere eşleştirilemez. HDP terör örgütü PKK'nın partisi. Bütün söylem, eylemleri, kararları böyle. En son Kılıçdaroğlu 'Kürt sorununu TBMM'de çözmek istiyoruz' dedi. Demek ki böyle söz verdi. CHP bir iki cümle Kürt sorunu diye bir şey paylaşsın. Ben HÜDA PAR'ın parti tüzüğüne karşıyım, söylemlerini doğru bulmuyorum. Daha sonra Zekeriya Bey'in açıklamaları üniter yapı, bayrak, istiklal marşı, milletin birliği noktasında hiçbir farklı düşünce olmadığını, tamamını desteklediklerini, bunların yanında durduklarını söyledi. Bunu söyleyene siz daha ne söyleyebilirsiniz. Ben HÜDA PAR'ın parti programındaki vaadlere katılmıyorum onların tam karşısındayım. Ben BBP olarak yeke yek ittifak kurmam. HÜDA PAR eşittir HDP değildir.

YAVUZ AĞIRALİOĞLU'NUN İSTİFASI

Üzüntüleri, kızgınlıkları olan herkese hak veriyorum. Devletin varlığı bekası, ülkenin bütünlüğü, üniter yapının muhafazası meselesiyle seçime gidiyoruz. Bütün ülküdaşlarım, Türk milliyetçisi arkadaşlarım, vatansever milliyetperver olarak kendisini ifade edenler bu kırgınlıklarını seçim sonucuna kada baskılayacaklar, bunu inanıyorum. Sayın Kılıçdaroğlu'nun şahsına bir şey söylemiyorum. PKK'nın siyasi partisiyle işbirliği yapıyor. TİKKO'nun, DHKPC'nin siyasi uzantısıyla işbirliği yapıyor. Allah aşkına bir yere gitseniz, seccadeyi tanımaz mısınız? Demek ki bizim kültürümüze uzak olduğu ortaya çıkıyor. Bir fotoğraf verilmiş yetmemiz, ikinci fotoğraf verilmiş.
Anadolu insan ne ister? Kendinden adam ister. Bu ülke sayın Ahmet Necdet Sezer'in Cumhurbaşkanlığını gördü, merhum Özal'ın da Cumhurbaşkanlığını gördüm.

"SAYIN AKŞENER İTİDALLİ KONUŞMASI LAZIM"

Akşener'e İYİ Parti'ye geçmiş olsun mesajımı paylaştım. Sayın Akşener konuşunca şöyle bir fotoğraf ortaya çıktı. Sanki bu saldırıdan memnun oldu. Bunun üzerinden Cumhurbaşkanımıza, İçişleri'ne, Cumhur İttifakı'na, devlete atar yapıyor, gider yapıyor sanki. Meral Hanım 'Bu partiye, bu kadına, bu ittifaka oy vermek zorundasınız' diyor. Buradan siyasi ranta çevirmeye çalışıyor. Sayın Cumhurbaşkanımıza ithamda bulunuyor. Recep Tayyip Erdoğan tecrübesinde, bilgisinde, ağırlığında bir kimse böyle şeylere tevessül eder mi? Sayın Akşener duygularını çok çabuk dışına vuran bir siyasetçi, kendi duygularına pek hakim olamayan siyasetçimiz. Biraz daha itidalli olması lazım. Tabanları, halkı düşmanlaştırmak doğru değil.

KILIÇDAROĞLU FURKAN YAZICIOĞLU İLE NE GÖRÜŞTÜ

Bu yeni bir hadise değil. Geçtiğimiz yıl yaşanmıştı. Furkan kardeşimiz evladımız bizim. Sayın Cumhurbaşkanımıza da gitti. Başka parti genel başkanlarımıza da gitti. Muhsin başkanımızın şahadet süreciyle ilgili dosya takdim etti. Öyle olduğunu değerlendiriyorum. Sayın Kılıçdaroğlu herşeyi istihdam etmeye başladığı için Allah da ayağını seccadeyle dolandırdı. Seçimin ikinci tura kalacağını zannetmiyorum. Zaten kurada da birinci çıktı sayın Erdoğan. Vatandaşımız bakacak Meclis'te hangi ittifak çoğunluğu elde ediyor, o psikolojik üstünlük sağlar. Benim ortak liste fikrini ortaya koymamın sebebin birisi de budur.

İNCE'NİN OY ORANI KILIÇDAROĞLU'NDAN SONRA ARTTI

Sayın Muharrem İnce'ye verilmiş oy Kılıçdaroğlu'na gitmeyecekti. Sayın İnce'nin oyu bir anda 11-12'lere geldi. Bu sayın Kılıçdaroğlu'nun adaylığını açıkladıktan sonra çıktı. Adaylığı Cumhur İttifakı'na zarar veren bir durum değil. Sayın İnce aday olmasa da o oyların sayın Kılıçdaroğlu'na gitmeyecekti zaten. TOGG siparişi verdim ama çıkmadı bana. BBP olarak bu seçimlerde logomuz aynı. Bugüne kadar BBP olarak kullanıyorduk; fakat bu seçimde Büyük Birlik Partisi'ni Büyük Birlik olarak kullanıyoruz.