Geçtiğimiz günlerde çıkan iddialara göre 500 ve 1000 TL'lik banknotların basılacağı haberi vatandaş tarafından şaşkınlıkla karşılanmış, tepkiye yol açmıştı.

Gazeteci Murat Yetk,n bu banknotların yerel seçimden önce basılacağına dair bir iddiada bulundu.

Murat Yetkin'in açıklamalları şöyle:

"Halen en büyük kâğıt paramız 200 lira. 2009 yılında o zamanki Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz’ın imzasıyla yayınlandı. Hazine’yi de kapsayan Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek idi. AK Parti’nin 2002 yılında iktidara gelmesi ardından Kemal Derviş’ten devraldığı ekonomi programını kendi yöntemince sürdüren Ali Babacan’ın yönetiminde enflasyon kontrol altına alınmaya başlamış, 2005 yılında paradan altı sıfır atılmıştı."

500’LÜK ÜSTÜNDEKİ İMZA

Dış politikada son haftalardaki 'tatsızlık çıkmasın' sessizliğiyle dış kaynak bulma sıkıntılarının bir alakası apaçık görülmeye başladı.

Erdoğan kabine toplantısı öncesi Macaristan dönüşünde, sanki yönetimde kendisi yokmuşçasına bir muhalefet lideri gibi 'Memurlarımıza zamlar gelirken emeklilerimize hiçbir şey gelmemesi olacak bir şey değil' dedi. Ancak iktidar yanlısı medyanın bu sözlerle manşete çektiği 'Emekliye ara zam' müjdesi kabine toplantısından çıkmadı. Erdoğan toplantı ardından yine (Erkan’ın 2026 sonu tahmininde bulunduğu) enflasyonun tek haneye ineceği vaadiyle vatandaştan biraz daha sabır istedi.

'BELKİ YEREL SEÇİMDEN DE ÖNCE'

Ufukta 31 Mart 2024 seçimleri olması nedeniyle muhtemelen maaş artışları gelecek ve artık karşılığı olup olmadığına bakılmadan para basılacak.

Yüksek enflasyonun nişanesi sayılan 500’lük, 1000’lik banknotlar dönemine dönüş de muhtemeldir; belki yerel seçimden de önce.

500’lük banknotlar çıkarsa muhtemelen üstünde TCMB Başkanı Erkan’ın imzası olacak. Muhtemelen diyorum, çünkü 'Bakın faizi arttırdık, enflasyon düşmüyor' gerekçesiyle Erdoğan’ın 'isabet buyurdunuz efendim' ekibine dönüşü ihtimali hâlâ geçerli." 

Editör: Amine Ebrar