Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, Sözcü yazarı Saygı Öztürk'e yaptığı açıklamada, gelecek yıl yapılacak yerel seçimlerin, 2019'dakinden daha zor olduğunu savundu.

İnce, 14 Mayıs seçimleriyle ilgili olarak, "Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu'na, 'İYİ Parti lideri Meral Akşener, Cumhurbaşkanı Yardımcısı olsun, ben hiçbir şey istemiyorum, sizi destekleyelim.' dedim. Yani bir kişinin cumhurbaşkanı yardımcısı olmasını önerdim. 7 cumhurbaşkanı yardımcısı insanlara güven vermez. Hata yaptılar, yanlış yaptılar." ifadelerini kullandı.

CHP'ye dönüş iddilarına yanıt verdi

İnce, CHP'ye döneceği iddialarıyla ilgili olarak, "Ne benim CHP'ye girmek gibi bir düşüncem var, ne de böyle bir teklif var. Ben, şimdi Memleket Partisi'nin genel başkanıyım. Bu partinin de yetkili kurulları var. Ne karar alacaksak yetkili kurullarımızda alırız. Pazar günü gündemimiz yerel seçimlere nasıl gireceğimiz konusu olacak. Seçimlere nasıl gireceğimizi konuşacağız. Biz, Memleket Partisi olarak seçime tek başımıza girecekmiş gibi kararımızı alacağız." dedi.

Muharrem İnce CHP’den adaylık iddialarını yanıtladı Muharrem İnce CHP’den adaylık iddialarını yanıtladı

"İktidarda psikolojik üstünlük var"

Yerel seçimleri değerlendiren İnce, "Büyükşehirleri CHP'nin kazanması, 2019 seçimlerinden daha zor. 2019 seçimlerini kazanmak daha kolaydı. Bakın, tekrarlıyoruz, 2019'daki durumdan, şartlar bugün daha zordur. Evet, 2019 yılına göre bugün ekonomi daha kötüdür fakat seçim kazanmak daha zordur. Neden derseniz; çünkü iktidar bir psikolojik üstünlük kazandı. Cumhurbaşkanlığını aldı, Parlamento çoğunluğunu aldı. Bir psikolojik üstünlük var. O üstünlükle seçime gidiyor." şeklinde konuştu.