Memleket Partisi lideri Muharrem İnce, HaberTürk kanalında Fatih Altaylı'nın sunduğu programa katılarak değerlendirmelerde bulundu. İnce, konuşmasına deprem bölgesine dair açıklamalarıyla başlarken seçime dair değerlendirmelerde bulundu.

'KÖYLERİN İHMAL EDİLDİĞİNİ GÖRÜYORUM'

İskenderun'da çadırları su basmıştı. Çadırın içine girdim, yatağı elledim, yatak su içindeydi. Çadırkentler şehir için iyidir ama köyler için doğru değildir. Fırsatçıları iyi takip etmek lazım. 50 bin liralık hayvanı 20 bin liraya alıyorlar. Yer oynadığı için su çekilemiyor. Köylerde yem yok. Silolarda, tanklarda sıkıntı var. Yakında mısır, biber, pamuk ekimi başlayacak. Çöküntü olduğu için köylüler ekemeyecek. Şap türedi, sıkıntı var, göç var. Şimdiden deprem bölgesiyle ilgili eğitimi düşünmemiz lazım. Bu konuda köylerin ihmal edildiğini görüyorum.

'YORGUN BİR ERDOĞAN VAR'

Bir kere Türkiye yönetilemiyor. Sisi artık darbeci, Musi artık şehir, BAE finansör değil, İsrail katil, çadır satmak ayıp değil. Türkiye yönetilemiyor. Ekşi sözlüğü kapatıyor. Neden? Hakaret var. Taksim'de cinayet işlendiğinde kapatıyor muyuz? TSK geç kalmış sahaya inmekte. Her gün açıklama yapıyor, geç kalmadık diye. Yorgun bir Erdoğan var. Bu Erdoğan gidecek de, peki bu 6'lı Masa ile bu olur mu? Erdoğan'ın gitmesinde hemfikiriz. Hayal görmeyin diyorum. 1,5 yılda adayı zor belirlediler. Masa devrildi, kalktı. Mesela Kılıçdaroğlu diyor ki, 'Ali Dibo'dan Adalet Bakanı olur mu?' Sadullah Ergin'den bahsediyor. Sadullah Ergin şimdi nerede? DEVA Parti'den milletvekillerini belirleyecek komisyonunun temsilcisi. Sayın Kılıçdaroğlu, Ali Babacan'ı Yüce Divan'a gönderecekti, şimdi Cumhurbaşkanı Yardımcısı yapıyor. Buradan nasıl bir umut çıkar, birisi anlatsın bana. İttifaklar olabilir mi, tabii ki olur. Mesela Türkiye'ye ittifak öneriyorum; CHP, İYİ Parti, Memleket Partisi. Anayasa'nın ilk 4 maddesini tartışmaz, Türk bayrağını tartışmaz, tarikatları tartışmaz.

'MASAYI YÖNETEMEDİLER, TÜRKİYE'Yİ NASIL YÖNETECEKLER?'

HÜDAPAR'la ittifak kuruyor AK Parti. MHP de susuyor. İlke yok çünkü. Cumhur İttifakı çünkü çıkar ittifakı. Millet İttifakı da bir çıkar ittifakı. 59 yaşındayım. 21 sene önce milletvekili oldum. 1 Mart 2003 tezkeresinde oy kullandım. 15,5 milyon oy alıp, Cumhurbaşkanlığı seçiminde 2. oldum. Ağrı'ya 3 kez gittim. Hakkar-Şırnak arasını 3 kere geçtim. Artvin'den Edirne'ye Türkiye'nin dört bir yerini karış karış dolaşıyorum. Erdemli'den Kaş'a kadar bütün Akdeniz sahilini uzun kollu gömlekle dolaştım. Kısa kollu gömlek siyasetçiye yakışmaz. Babacan'ı Yüce Divan'a göndereceksin, vazgeçmişin Cumhurbaşkanı yardımcısı yapacaksın. Masayı yönetemediler, Türkiye'yi nasıl yönetecekler?

'İSTANBUL MİTİNGİNİ KEŞKE YAPMASAYDIM'

Bu iktidarı göndermek için bu muhalefeti de göndermek lazım. Türkiye bu hale muhalefet getirmedi, iktidar getirdi, buna itirazım yok. Olmayacak duaya amin demek istemiyorum. Ortada olmayacak bir dua görüyorum; siyasette algı yöntemiyle, siyasi mühendislikle bu işler yürümez. Salon adamları ile salon adamları. Ben sokak siyasetçisiyim. Dokunurum insanlara. Nişantaşı'nda kafeleri de bilirim, sanayi sitelerini de bilirim. Muhalefet yüzde 60'la kazanacakmış, ben çıkıntı oluyormuşum! CHP'li Faik Öztrak, Ekmeleddin İhsanoğlu aday olduğu zaman 'Yüzde 60'la kazanıyoruz' demişti. Aynı kişi şimdi aynı lafları ediyor. Ben sadece CHP'nin adayıydım. Ekmeleddin İhsanoğlu 14 partinin adayıydı. Ben sadece CHP'den yüzde 30 fazla oy aldım. İstanbul mitingini keşke yapmasaydım, pişmanım. 'Kazanıyor bu' dendi, keşke o mitingi başladığımızda yapabilseydik.

'BENİ O AKŞAM HANÇERLEDİLER'

Mansur Yavaş bir kaybetti, bir daha kaybetti, kazandı. Kılıçdaroğlu 13 kere kaybetti, ben bir kere kaybettim. Bir kere penaltı kaçırdım. O mesajı ben açtım, pişman mısın, pişmanım. Ben diyeceğim ki, 'seçim ikinci tura kaldı'. Kaybettiğimi bilmiyorum, kazandığımı bilmiyorum. CHP görevini yapmamış. Ben Cumhurbaşkanı adayıyım. 12 bin 843 sandığa gözlemci koymamış CHP. Bu 4 milyon oy demek. Bu kadar sandığa gözlemci koymazsanız. YSK'nın bu belgesi ortada iken bana daha seçim gecesini sormak. Beni satmışlar resmen satmışlar! Benim hatam partime güvenmekti. Ben o gençlik, kadın kolları, ilçe başkanlıkları canım ciğerdi. Yukarıda operasyon yapan bu sistemi göçertti. Meral Akşener, Kemal Kılıçdaroğlu neredeydi? Herkes bana soruyor. Beni o akşam hançerlediler.

'BEN SİZE ZEYTİN DALI UZATAYIM DEDİM'

Siyaset uzlaşma işidir. Cumhurbaşkanı adayı olduğumda Erdoğan'ı, Akşener'i, Demirtaş'ı, Karamollaoğlu'nu ziyaret ettim. Troller Erdoğan'la o gün çekilmiş fotoğrafı bugün çekilmiş gibi yayınlıyorlar. İstanbul il başkanımızı birisi arıyor. Kemal Bey'in iyi dostu. Genel başkanınızla görüşmek istiyorum demiş, olur dedim. Buyrun benimle görüşmek istiyormuşsunuz dedim. Çok üzülüyorum sizi buluşturayım dedi. Olur dedim, aradan 2 ay geçti. 2 kişi ofisime geldi. Bir uzlaşma yolu bulamaz mıyız dediler. Ben size zeytindalı uzatayım dedim. Şu trolleriniz var, üç kişi dedim. T'nin, E'nin, O'nun trolleri. Bu troller ikide bir de hakaret etmesinler dedim. CHP Genel Merkezi'nde birtakım insanlar oturuyor Muharrem İnce'yi kötülemek için. Sadece AK troller yok.

'AYNI MAHFİLLER MERAL AKŞENER'E NELER SÖYLEMEDİLER'

Ben AK Parti'den çok oy alıyorum. Kemal Bey alamıyor, ben alıyorum. Onlar da beni görüyor. Bugün CHP'de uçakta bir milletvekille yanyana oturduk, kendisine de söyledim 'ayıp oluyor' dedim. Eğer oturup konuşacaksak, ben size zeytindalı uzatayım dedim. Şu 'sarayın adamı, AK Parti destekliyor' iftiralarını atmayın dedim. AK Parti'ye gerek yok; CHP kendi evlatlarını yemekte çok mahir zaten. Sayın Akşener masada 'kazanacak aday istiyorum' dedi, masadan kalktı. Aynı mahfiller Meral Akşener'e neler söylemediler. CHP Genel Merkezi'ndeki trollerin gazabına uğradı.

'4'ÜNÜN TOPLAMININ 4 KATI OYUM VAR'

Beni kimse aday yapmadı. Genel başkanların birini Cumhurbaşkanı aday yapma hakları olmamalı. Ben partimde sandık kurdum, 105 bin kişi oy kullandı. Bu insanlar bana güvenmi, 105 bin kişi oy kullanmış. Ben bunların kararı olmadan ne çekilirim ne bir şey yaparım. Burada bir örgüt var. Ama Milli Yol Partisi'yle görüştü, BTP ile görüştü, DP'yi Cumhurbaşkanı yardımcısı yaptı. Masada İYİ Parti'yi ayrı tutuyorum. Geri kalan 4'ünün toplamının 4 katı oyum var.

'3 MART'TA GÖRÜRSÜNÜZ DİYORUM'

Öneriyorum, 1 yıldır bağırıyorum. 6'lı Masa Cumhurbaşkanlığı seçimini ayrı yapsın, sandık güvenliği için bütün muhalefet partileri hepimiz bir araya gelelim sandıkları koruyalım diyorum. Mesela Kırşehir bizim olsun, biz koruyalım sandıkları. 200 bin sandığı birlikte koruyalım. Bunu söylüyorum, hala karşılık bulmadı. 10 Nisan'da listeler açıklandığında göreceksiniz. Benim kehanetlerim var ya, dolar 10 lira olacak, deprem meselesi, 3 Mart'ta görürsünüz diyorum ya. Bana 'bölücü' diyenlere '10 Nisan akşamı görüşürüz' diyorum. Yandı gülüm keten helva.

'CUMHURBAŞKANLIĞI İLE BELEDİYE SEÇİMLERİ BİR DEĞİL'

İnsanlar şu travmadan çıkamadılar. DYP, DSP, ANAP, SHP dördü 10'la 20 arasında dağıldı. Tayyip Erdoğan 20-25 arasında seçildi. Şu anda girdik; 25 Muharrem İnce aldı, Kılıçdaroğlu 35 aldı, 40 Erdoğan aldı. Seçilemiyor. Seçilemiyorsa oy bölmesi niye? Belediye başkanı olsa seçiliyor. Belediye başkanlığı seçimi ile Cumhurbaşkanlığı seçimi aynı ölçüde ölçüyorlar. Matematik bilen adamlar bunu söylüyor. Burada oy bölmesi olmaz.

'BEN O RİSKİ GÖRÜYORUM, SOKAĞI DA GÖRÜYORUM'

Olağanüstü oy olacağım. CHP Cumhurbaşkanı adaylığımda arkamda değildi ki, belki de yüktü. Para harcamadılar. Afişlerimi asmadılar. Sıfır moralle çalıştırdılar. Kan kusturdular bana. Oy verdikleri şüpheli. Ben CHP'nin oylarına, AK Parti'ye oy verip bugün pişman olanların oylarına, MHP'nin, HDP'nin oylarına da talibim. İYİ Partililerin, sandığa gitmeyenlerin oylarına talibim. Emin olun, üyelerimiz içinde CHP'den istifa edip gelenlerin oranı yüzde 20. Oy bölünmesi olmaz. İnsanları korkutup oy almaya çalışıyorlar. Altyazıları okuyorum televizyonlarda 'Muharrem İnce çekil, yoksa hesap veremezsin' deniyor. Ben o riski görüyorum, sokağı da görüyorum. Ben salon siyasetçisi değilim.

'ERDOĞAN'I KAZANDIRMAK İSTİYORLAR'

İYİ Partili Fahrettin Yokuş'tan Erdoğan'a Mehmet Şimşek eleştirisi! İYİ Partili Fahrettin Yokuş'tan Erdoğan'a Mehmet Şimşek eleştirisi!

Muharrem İnce bu ülkede seçmeni, taraftarı olan bir insan. Beğenirsin, beğenmezsin. İnce'yi destekleyenlere belki ikinci turda ihtiyacınız olacak. Niye bunlara 'sarayın adamı, troller' diye iftira atıyorsunuz. Bu insanlar ikinci turda oy vermezlerse. Bunu neden yapıyorlar biliyor musunuz? Erdoğan'ı kazandırmak istiyorlar. Bunlar Kemal Bey'in yanındalar. Kemal Bey'den kurtulacaklarını hesaplıyorlar. Yüzde 100 garanti belediye başkanlığı yerler var. Çankaya, Beşiktaş var. Dertleri Türkiye değil. Buralar. Benim CHP ile hiçbir sorunum yok. O arkadaşlar canım ciğerim. Biz onlarla aynı ekmeği bölüştük.

'BİR OTOBÜS, BİR TELEFON VE GÖNÜLLÜLERLE YENECEĞİM BUNLARI'

Geçen gün Şaban Sevinç, gazeteci arkadaşımla ofisimizde oturuyoruz. Telefonumda partinin hesabını dakika dakika görebiliyorum. Bağışlara bakıyorum. Şahidim orada. 'Şaban partiye bağış yapıyor insanlar' diye gösterdim. 1-2 milyon para vardı. Bir 20 dakika geçti, bir daha girdim, hesaba, 8 bin lira artmış, 20 dakikada. 50 lira, 100 lira ile 8 bin lira olmuş. Bugün sabah kalktığımızda 5 bin üye daha gelmiş. Millet 50 lira, 100 lira yağdırıyor parayı. En fatla 2 bin lira gördük. Bir yanda Hazine parası ile koca hükümet, bir yanda belediyeleri ile muhalefet, bir otobüs bir telefonla yeneceğim bunları. Bir otobüs, bir telefon ve gönüllülerle yeneceğim bunları. Yüzde 30 alacağım, ikinci tura ben kalacağım. 4 Mayıs 2018 günü herkes burun kıvırdı benim adaylığıma. İlk mitingimi Edirne'de yaptım. Edirne'nin performansını hiç beğenmedim. Hakkari'ye gittim. Ayağa kaldırmam lazım dedim. Hakkari de olmadı. 10 gün sonra ayağa kaldırabildim. İlk kez televizyona çıkıyorum kampanyada. Arkadaşlarıma MKY'da sordum 'en saygın hangi kanalda çıkabilirim' diye. Arkadaşlar 'Habertürk'te Fatih Altaylı'da' cevabı verdi. Ondan sonra size mesaj attım.

'TAYYİP BEY, İMAMOĞLU VE BEN KAMPANYALARIN ADAMIYIZ'

Kampanyaya başlarken benim oyum 19-20'ydi. 24 Haziran 2018'de 30,64'e geldim. 11 puan artırdım. Bazen kampanyalarda 3'le başlarsınız, 13'le bitirsiniz. Bazen 23'le başlar 13'le bitirirsiniz. Kampanyanın ruhu önemlidir. Ben kampanyaların adamıyım. Tayyip Bey, Ekrem İmamoğlu ve ben kampanyaların adamlarıyız. Daha 45-50 zamanımız var. Ben yaşama sevincini temsil ediyorum. Gençlere naro teknoloji, füzyon diyorum. Benden başka füzyonu anlatabilecek, tanımlayabilecek başka bir siyasetçi var.

'KENDİSİNİN BİLE HABERİ YOK BENİM EKİBİME GİRECEĞİNDEN'

Kafamda 300 isim var. Bunların bir kısmı partide şu anda. Bir kurul kuracağım. O kurulda size de teklif edeceğim mesela. Bir danışma kurulu kuracağım. Taha Akyol, Naci Görür, Celal Şengör'e de teklif edeceğim. 'Bana yardımcı olacaksınız' diye teklif edeceğim. Maaş falan yok; masraflarını vereceğim. Devlet evinde konaklanacak o kadar. Şu anda kamuda görevli bürokratlar var. Kendinin bile haberi yok benim ekibimde olacağından. 81 vali, emniyet müdürü, Hazineci, planlamacı, Dışişler bürokratı. Bir emekli büyükelçi var, haftalık rapor yazıyor. 'Kenarda dur, bana gelme, sana zarar gelir' diyorum.

'ALİ BABACAN'I YÜCE DİVAN'A GÖNDERECEĞİM'

Kemal Bey'e tek kelime laf söylemedim, yanındakilerini eleştiriyorum. Kemal Bey, devleti bilir. Ben 6'lı Masa'nın neden haricindeyim biliyor musunuz? YSK'ya dilekçe yazdım, Erdoğan aday olamaz diye. 6'lı Masa, 'Anayasaya göre olamaz ama bu YSK onaylar' diyor. O zaman doğrusunu yapsınlar, Meclis'i toplasınlar Anayasa'yı değiştirsinler. Muharrem İnce ilkeli adamdır. Yani Anayasaya aykırı, ben şimdi itiraz edersem Erdoğan mağdur olur, YSK da bunu kabul eder, gerek yok buna anayasayı delsinler, olur mu öyle şey! Ben Anayasa'ya bağlı kalacağım diye yemin ettim, arkasında dururum. Ben Ali Babacan'ı Yüce Divan'a göndereceğim. Davutoğlu, Esad'la son konuşmayı yapan sensin, açıklayacaksın, konuşacaksın, öyle yağma yok. Kemal Bey, Davutoğlu'na 'Sen başbakandın, neden öldü o çocuklar, o bombalar neden patladı?' diye sormayacak mı?

'BEN KİMSENİN YEDEK ADAYI OLMAM DEDİM'

Zafer Partisi ile imzalanmış bir metin yok ortada. Ümit Özdağ'a dedim ki, 'İkide bir Mansur Yavaş diyorsun, kabak tadı verdi, onda o cesaret yok, çıkamaz, artık bu konuyu kapat' dedim. İki gün geçti Ümit Hoca, 'Bizim adayımız Mansur Yavaş, olmazsa Muharrem İnce' dedi. 'Ben kimsenin yedek adayı değilim' dedim, whatsapp grubuna yazdım. Ben risk alıyorum, öngörülerim var. Bu ülkede iki şey yapmak istiyorum. Bir, çocuklara düzgün beslendirmek ve iyi eğitmek istiyorum. Çocuklar et yiyemiyor. Bu çocuklara et, yumurta, balık yedirmemiz lazım. Çocuklarımın, torunlarımın güzel yaşamasını istiyorum bu ülkede.

'TEK ADAMIN KARŞISINDA TEK ADAY VAR'

Ben ille Muharrem İnce aday olsun derdinde değilim. Ben diyorum ki, bu 6'lı Masa seçim kazanamaz, kazansa da ömrü olmaz. 6 aylık ömürleri olur. Şimdi Libya tezkeresi geldi. Ne olacak? CHP hayır verdi, İYİ Parti evet verdi, çatlak ses çıkmayacaktı. Bunlar bir Cumhurbaşkanı adayını 1,5 senede belirlediler, İstanbul valisinde nasıl anlaşacaklar? Erdoğan'ı gönderelim, Muharrem İnce'yi seçin diyorum. Bir tek adam var değil mi? Tek adamın karşısına önerilen tek aday var. Neden tek aday? Çoklu aday katılımı arttırır. Katılımın artması Erdoğan'ı kaybettirir. Demokratik hakkımı kullanıyorum. Yarın 100 bin kişi gidip imza verecek.

'BU PARTİYİ PARASIZ PULSUZ, GÖNÜLLÜLERLE KURDUM'

Yaşadığım sürece milletvekili olurdum. Benden çok daha yetkili adamlar mı var orada? Önseçime girseydim kazanırdım. Cumhurbaşkanı adayı yaptığınız adamı herhalde milletvekili adayı yaparsınız. Sokakta karşılığı olan adamı harcayamazsın. Siyasette öyle bir karşılık vardır. Ben zor olanı seçtim. Kendimi düşünseydim yan gelip yatar, orada milletvekili olurdum. 3 defa Ağrı'ya gittim. Karış karış dolaştım. Pandemide maskelerle Türkiye'yi dolaştım. Parasız, pulsuz, bir partiyi kurmak, örgütlemek gerçekten zor iş. Gönüllülerle kurdum partiyi, parasız pulsuz.

'O MAKBUZU OFİSİME ASTIM, HER GÜN GÖRÜYORUM'

Benim makam oramda, o makbuz tam karşımda duruyor. Gece 1-2 suları, deprem bölgesinde arabanın içindeyim. Otel yok zaten. Gece 2'de arabanın içinde uyukluyoruz. Günlerce öyle geçirdik. Gece 1-2 gibi arabanın kapısı çaldı. Koruma kapıyı açtı. Benden yaşça büyük bir ağabey. Varlıklı bir adam. Depremde malım mülküm zarar görse de varlıklı adamım. Senin belediyen, Hazine paran yok. Arkadaşlarından topladığın parayla gece yarısı buraya gelmişsin, bize yardımcı olmak istiyorsun, arabanın içinde uyukluyorsun, seni unutmayacağım, partine bağış yapmak istiyorum, dedi. Abi olmaz, ben size yardım etmeye geldim, utanırım bu parayı almaya dedim. Ben size yardım etmek istiyorum dedi, varlıklı adamım dedi. Döndüm arkadaşlarıma baktım, 'alın' dedim. 5 bin lira yardım etti. Makbuzu büyüttüm, ofisime astım. Her seferinde bu makbuzu göreceğim dedim.