Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Gezi Parkı eylemleri sırasında Bezmialem Valide Sultan Camisi'nde bira içildiğini iddia etmişti. O dönem caminin müezzini olan Fuat Yıldırım ise 'Ben din adamıyım, yalan söyleyemem, içki içildiğini görmedim' diyerek Erdoğan'ı yalanlamıştı.

Diken'den Altan Sancar'ın haberine göre; Yıldırım, 14 Mayıs seçimleri için CHP'den milletvekili aday adaylığı başvurusunda bulundu.

Yıldırım, daha sonra İstanbul Başakşehir'e bağlı Kayabaşı köyünde tayin edilmişti. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın atamasına itiraz edip dava açmıştı ve Karaköy'deki Arap Camii'nin müezzini olarak görev yapmaya başlamıştı.

BÖBREK NAKLİNİ ÖZGÜR ÖZEL DUYURMUŞTU

Kronik böbrek rahatsızlığı nedeniyle haftanın üç günü diyaliz tedavisi gören Yıldırım, uzun süre böbrek nakli beklemiş ve 2022 yılında nakil gerçekleşmişti. Yıldırım'ı hastalığı döneminde CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ziyaret etmişti.

Mustafa Sarıgül: Yumruğumu cebime koyacağım! Mustafa Sarıgül: Yumruğumu cebime koyacağım!

Kılıçdaroğlu sık sık Yıldırım'ın sağlık durumu hakkında bilgi almış, naklin gerçekleştiğini CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel duyurmuştu.

NE OLMUŞTU?

Gezi protestoları sürerken iktidara yakın medya organları cami içinde bira içildiğinin ileri sürmüştü. Dönemin başbakanı Tayyip Erdoğan, 11 Haziran 2013 tarihli partisinin Meclis grup toplantısındaki 'Ayakkabılarla Bezm-i Alem Valide Sultan Camisi'ne gireceksiniz, orada içeceksiniz. Bu ülkenin dini mabetlerine karşı bu saygısızlığı yapacaksınız. Ne adına? Çevre adına. Caminin müezzinini tehdit edeceksiniz, ondan sonra farklı şekilde konuşturacaksınız; 'Böyle bir şey olmadı'… Ne olmadı, bütün görüntüler elimizde. Cuma günü arkadaşlarımıza bunları görüntüyle vereceğiz' açıklamasına yer verildi.