Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Haftalık Basın Bilgilendirme Toplantısı gerçekleştirildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin PKK/KCK/PYD-YPG, DEAŞ ve FETÖ terör örgütleri başta olmak üzere her türlü tehdit ve tehlikeye karşı kesintisiz ve kararlı mücadelesi sürüyor.

Bu kapsamda; 24 Temmuz 2015’ten bugüne 38 bin 528 terörist etkisiz hale getirildi. Irak ve Suriye’nin kuzeyi dahil son bir haftada 39 terörist etkisiz hale getirildi. 1 Ocak’tan itibaren etkisiz hale getirilen terörist sayısı da 1185’e yükseldi.

Diğer yandan MSB'nin, FETÖ ile mücadelesinin de yeni bilgi, belge ve veriler ışığında FETÖ ile iltisaklı tek personel kalmayıncaya süreceği belirtildi.

resim_2023-09-07_152639068

Cemal Enginyurt da pes etti: Emekliye zam hayal oldu Cemal Enginyurt da pes etti: Emekliye zam hayal oldu

HUDUTTAN GEÇMEYE ÇALIŞAN 667 KİŞİ YAKALANDI

Cumhuriyet tarihinin en yoğun tedbirleri ve çok katmanlı emniyet sistemi ile korunan hudutlarda;

Son bir haftada yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 667 şahıs yakalandı. Bu şahıslardan 31’i FETÖ mensubu olmak üzere 34’ünün terör örgütü üyesi olduğu belirlendi. 4 bin 887 şahıs ise hududu geçemeden engellendi.

Yıl içinde hudutlardan yasa dışı yollarla geçmeye çalışırken yakalananların sayısı 6 bin 423’e yükseldi. 316’sı FETÖ mensubu olmak üzere toplam 451 terör örgütü mensubu kolluk kuvvetlerine teslim edildi.

Hududu geçemeden engellenen kişi sayısı da 150 bin 584 oldu.

SURİYE'NİN NORMALLEŞMESİNİN SAĞLANMASINA YÖNELİK ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Suriye’de istikrarın tesisi, Suriyelilerin emniyetli bir ortama geri dönüşleri ve normalleşmenin sağlanmasına yönelik çalışmalara devam ediliyor.

Diğer taraftan operasyon bölgelerindeki güvenlik ve istikrarın sürdürülmesine yönelik gerekli tedbirler alınıyor ve teröristlerin saldırılarına misliyle karşılık veriliyor.

Bu yılın başından itibaren harekat bölgelerine, terör örgütü tarafından, 69’u son bir haftada olmak üzere 165 taciz ve saldırı gerçekleştirildi. 24’ü son bir haftada olmak üzere 864 terörist etkisiz hale getirildi.