16 Haziran Pazar günü Kurban Bayramı başlayacak ve bu kapsamda emeklilere verilecek ikramiyelerin tarihleri açıklandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bayram ikramiyelerinin tarihlerini duyurdu.

Kurban Bayramı İkramiye Ödeme Tarihleri:

Sokak hayvanları yasa teklifinde son viraj! Sokağa atana büyük ceza… Sokak hayvanları yasa teklifinde son viraj! Sokağa atana büyük ceza…
  • 4C (Emekli Sandığı): Kurban Bayramı ikramiyeleri 10 Haziran 2024 tarihinde ödenecek.
  • 4B (Bağ-Kur): Kurban Bayramı ikramiyeleri 11 Haziran 2024 tarihinde ödenecek.
  • 4A (SSK): Kurban Bayramı ikramiyeleri 12-13-14 Haziran 2024 tarihlerinde ödenecek.

Emekli İkramiyesi Ne Kadar?

Emekli ikramiyeleri 3 bin lira olarak hesaplara geçecek. Toplamda 42 milyar liralık ödeme yapılacak.

Kimler Emekli İkramiyesi Alabilecek?

Tüm emekliler bu uygulamadan faydalanacak. SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı emeklilerinin yanı sıra dul ve yetim maaşı alanlar, yaşlılık parası alanlar, şampiyon sporcular, şehit yakınları, gaziler, terörden zarar gören sivil vatandaşlar ve güvenlik korucuları da bayram ikramiyesinden yararlanabilecek.

Kamu İşçilerine Müjde

Kamu işçilerine yılın ikinci yarısında verilecek olan ikramiyelerin (tediye) tarihleri de belli oldu. Konuya ilişkin karar Resmi Gazete'de yayınlandı.

Kamu İşçilerinin İkramiye Tarihleri:

  • 14 Haziran
  • 13 Aralık

Maden işletmelerinde, özellikle yeraltı işlerinde çalışan işçilere ise 2024’te yapılacak ilave tediyenin tamamı 23 Aralık’ta ödenecek.

Kamu İşçilerinin Alacağı İkramiyeler Değişiklik Gösterecek

Kamu işçilerine ödenecek tediye, maaşa göre farklılık gösterecek. İlave tediyeye esas olan aylık kazançların hesabında, fazla mesai, evlilik, çocuk zamları veya primleri, ayni yardımlar, hafta ve genel tatil ücretleri dikkate alınmayacak. Alınan ücretin 30 güne bölünmesi sonrasında çıkan tutarın 13 ile çarpılması yaklaşık ödeme tutarını verecektir. Vergi indirimleri dahil en düşük kamu ikramiyesi 8 bin lira civarında olacak.

Kimler İkramiye Alabilecek?

Tediyeden kadrolu taşeronlar, kamu işçileri ve 4D’li sürekli işçiler yararlanabilecek. Ancak, belediyelerde taşeron olarak çalışırken belediye şirketlerine geçirilen işçiler ilave tediye uygulamasından yararlanamayacak. Yargıtay kararına göre ilave tediyenin haczedilmesi mümkün değildir. Damga vergisine tabi olan ikramiyelerden sigorta primi kesintisi yapılabiliyor.

Bu düzenlemelerle birlikte milyonlarca emekli ve kamu işçisi, bekledikleri ikramiyelere kavuşacak.

Editör: Nigar Topcu