Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, CNN Türk'te canlı yayına katılarak eğitime dair açıklamalarda bulundu.

Bakan Tekin, öğretmen atamalarında mülakatın revize edileceğini söyledi.

AA-20230911-32122634-32122624-MILLI_EGITIM_BAKANI_TEKIN_HATAYDA_EGITIM_OGRETIM_YILI_ACILIS_TORENINDE_KONUSTU

Tekin, öğretmenlerin alan testlerindeki başarı oranlarının düşük olduğunu vurguladı ve, "Bu beni ürkütüyor." dedi. Tekin, "Biz atamalarda mülakat ve sınavın atamada etkisini yüzde 50, yüzde 50 yapmak istiyoruz." ifadelerini kullandı. Tekin ayrıca, 30 büyükşehirde mülakatın yapılacağını da sözlerine ekledi.

Bursluluk sınavı sonuçları açıklandı! Bursluluk sınavı sonuçları açıklandı!

"ÖĞRETMEN ATAMA SÜRECİ REVİZE EDİLMELİ"

"74 bin civarında kurum var, eğitim yapılan ortam. 20 milyona yakın öğrencimiz var." diyen Yusuf Tekin, şöyle devam etti:

"Çok geniş kitlelere hitap ediyoruz. Eğitim her ülkenin ana konularından bir tanesi. Attığınız her adım önemli oranda destek buluyor ya da muhalefet oluşuyor. Dünyanın hiçbir ülkesinde eğitim sisteminde tartışma bitmez. Eğitimle ilgili tartışmalar hep gündem konusu. Bize eleştirileri saygıyla karşılıyoruz. Ben bu anlamda art niyetli olmayan eleştirileri saygıyla karşılıyorum. Mülakatla ilgili kamuoyunda çok fazla tartışma var. Bu konu gündemimize 2015 yılından itibaren girmeye başladı. Öğretmen atama süreci revize edilmeli."

Bu durumun tek başına mülakat gibi sunulduğunu eleştiren Tekin, "'Mülakat gibi mülakat.' dediğimde başladı eleştiri. Şu an öğretmenleri nasıl istihdam ediyoruz. Biz yaklaşık 128 alanda öğretmen ataması yapıyoruz. 17-18 tanesi ÖSYM öğretmenlik alan bilgisi testine tutuluyorlar. O test 2 tane soru grubuyla karşı karşıya kalıyor." diye konuştu.

"ÖĞRETMENLERİN ALAN TESTLERİ BAŞARISI DÜŞÜK"

Tekin, öğretmenlerin alan testlerine dair bazı veriler paylaşarak şöyle konuştu:

"Öğretmenlerin alan testleri başarısı düşük. Alan bilgisi testinde bir öğretmen arkadaşımızın 75 sorudan yüzde 37-51, başka testte yüzde 47. Bir başka testte başarı ortalaması yüzde 35. Tarih öğretmenlerimizin alan bilgisindeki başarı ortalaması yüzde 41. Bu rakamlar sizin elinizde olsa nasıl düşünürsünüz? Bu alan bilgisi testi. Burada ölçmediğimiz başka bir şey daha var. MEB'in talim terbiye kurulu tarafından onaylanan müfredatı bilmesi lazım. Bitişik eğik el yazısı müfredata girdi, kursu veriyoruz. Bakanlığın müfredatını takip etmiyorlar."

Bakan Tekin, alan bilgisi notlarının düşük olmasının kendisini ürküttüğünü de sözlerine ekledi.

Bakan Tekin, öğretmenlerin atamalarında daha önce mülakatın yüzde 100 etkili olduğunu belirtti ve "Biz yüzde 50, yüzde 50 yapmak istiyoruz. Mülakat ve KPSS puanı yarı yarıya etkili olacak." ifadelerini kullandı.

AA-20230915-32154239-32154237-20232024_EGITIM_VE_OGRETIM_YILI_ACILIS_TORENI

"İDEOLOJİK KAYITMALARA ASLA MÜSAADE ETMEYECEĞİZ"

Tekin, öğretmenlere rastgele soruların sorulacağını ifade ederek 'torpil' iddialarına şöyle yanıt verdi:

"Komisyonun karşısına gelecek adaylarla ilgili bilgisi olmayacak. Kim, kimin karşısına çıkacak belli olmayacak. 30 büyükşehirde sınav olacak. Yapıcı önerileri olanlar varsa, bu önlemler yetmez diyenler varsa o önerilere de açığız. Biz ideolojik kayırmalara asla müsaade etmeyeceğiz. Mülakatta hakkaniyetsizlik olmayacak. Önerilerini bana yazılı getirsinler. İyileştirilebilecek yerleri iyileştirelim. Niyet okumaya karşıyım."