İYİ Parti ile CHP arasındaki adaylık krizi devam ederken İYİ Parti Kalkınma Politikaları Başkanı Ümit Özlale'nin yaptığı 'Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığını onaylayacak noter değiliz. Zaman dayatmasını kabul etmiyoruz' değerlendirmesi 6'lı masanın aday belirleme sürecini karıştırdı. 'Dayatma yok' karşılığı veren CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu 'Ben Kemal, geliyorum' ifadesini CHP Genel Merkezi'ne pankart olarak astırdı.

Diğer 4 parti tartışmaların dışında kalırken 'sorunun CHP ve İYİ Parti arasında çözülmesi' beklentisi oluştu. Cumhuriyet'te yer alan habere göre, bu kapsamda, kulislerde 13 Şubat'a ilişkin şu üç farklı senaryo gündeme getiriliyor:

İŞTE ALTILI MASA'NIN 13 ŞUBAT SENARYOLARI

1- Kılıçdaroğlu ile Akşener bir araya gelebilir ya da güvendikleri kurmayları aracılığıyla görüşerek çözüm üretebilir. 'İki liderin gelecek hafta buluşabilecekleri' ileri sürülüyor.

2- Kamuoyu ve kararsız kitle 6'lı masadan adayın 'güçlü ve heyecanlı' şekilde açıklanmasını bekliyor. Bu nedenle 'ortak aday açıklamasının gecikmemesi' gerekiyor. Bu kapsamda, 13 Şubat'ta 'Kılıçdaroğlu'nun ortak adaylığına ilişkin masadaki 5 partinin desteği' açıklanabilir. İYİ Parti'ye ise yetkili kurullarında konuyu görüşmesi için zaman tanınabilir. Karar olumlu yönde olursa ortak aday açıklamasına sonradan katılım sağlayabilir.

3- 13 Şubat'taki zirvede liderler arasında adayın kim olacağına yönelik uzlaşı arayışı sürebilir, ancak toplantı bitiminde bir isim açıklanmayabilir. 6 partinin ortak hareket etmesi benimsenir ve İYİ Parti'ye zaman tanınabilir. Bu süre, iki parti arasında 'buzların erimesi' için kullanılabilir.