31 Mart 2019 seçimlerinde Elazığ'da 3 ilçe MHP tarafından kazanılmıştı. Bu ilçelerden biri olan Maden ilçesinde ise Belediye Başkanı Orhan Yavuz seçilmişti. Yavuz söz verdiği hizmetleri yapamadığını belirterek 23 Ağustos 2023 tarihinde MHP'den istifa etmişti. Eski MHP'li başkan AK Parti'den aday olacağını duyurdu.

'Bağımsız da Girebilirim Partiye de Geçebilirim' Demişti

İstifasına ilişkin o dönem SÖZCÜ'ye konuşan Yavuz, “2024 yılında yapılacak olan yerel seçimlerde MHP'den aday olmayacağımı ve partinin önünü açmam gerektiğini ve kendi ilkelerine göre bir aday belirlemeleri ve kendilerine zaman kazandırmak için istifa ettiğimi ifade ettim. Milliyetçi Hareket Partisi ittifak ortağı ve MHP genel başkanı da ‘biz devletin bekası için cumhurbaşkanına destek verdik hiçbir talebimiz olmayacak' demişti. Böyle olunca biz de belediye olarak iktidardan yeterince destek alamadığımızı gördük. Böyle devam ederse de faydalı olamayacağımıza inandık. Henüz başka bir partiyle görüşmüşlüğüm veya bir kararım yok. Süreç içerisinde bu konu üzerinde düşünmeye başlarım. İlerleyen süreçlerde şartlara bakacağım. Bağımsız da girebilirim partiye de geçebilirim” demişti.

Enginyurt isyan etti: Emekliye 7500 TL reva görenlerden BDDK üyelerine ek zam! Enginyurt isyan etti: Emekliye 7500 TL reva görenlerden BDDK üyelerine ek zam!

AK Parti Adaylığına İlişkin: Yuvaya Geri Döndüm

Yavuz, aday adaylığı başvurusu sonrasında yaptığı açıklamada, ”AK parti benim ailem, ben AK Parti kurucularından biri olduğum için yuvama geri dönerek, Maden’i daha ileriye taşımak, halkımıza daha iyi hizmet sunmak için bu kararı aldım. Partimizin ‘Türkiye Yüzyılı’ vizyonuyla birlikte çalışarak, ilçemizi daha yaşanabilir kılmak için çaba sarf edeceğim” dedi.