MetroPOLL Araştırma Şirketi'nin "İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Yarışı" anketinin sonuçları paylaşıldı.

21-22 Şubat tarihleri arasında 39 ilçede 1664 kişi üzerinde gerçekleştirilen anketin hata payı +/- 2,40 puan olarak belirlendi.

Anketteki sonuçlara göre, kararsızlar dağıtıldıktan sonra mevcut İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve CHP'nin adayı Ekrem İmamoğlu, %43,5 oy oranıyla en yüksek desteği alan aday oldu. AK Parti ve MHP'nin adayı Murat Kurum ise %40,2 oy aldı. Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi'nin (DEM Parti) adayları Meral Danış Beştaş ve Murat Çepni %6,1 oy alırken; İYİ Parti'nin adayı Buğra Kavuncu %3,1 oy aldı. Zafer Partisi'nin adayı Azmi Karamahmutoğlu %2,5 oy oranına ulaştı. Yeniden Refah Partisi'nin (YRP) adayı Mehmet Altınöz ise %2,3 oy aldı.

Metropollanketistanbul

Valilikten kritik fırtına uyarısı! Çatılar uçabilir, ağaçlar devrilebilir Valilikten kritik fırtına uyarısı! Çatılar uçabilir, ağaçlar devrilebilir

Araştırma sonuçlarına göre, İYİ Parti seçmeninin neredeyse yarısı, DEM Parti seçmeninin ise yaklaşık üçte biri Ekrem İmamoğlu'na oy verme eğiliminde. AK Partili seçmenlerin %6'sı, MHP'li seçmenlerin ise %14'ü Ekrem İmamoğlu'na oy vermeyi düşünüyor. Öte yandan, kararsız ve protesto oylar DEM Parti dışındaki tüm partilerin seçmenlerinde %10'un üzerinde görünüyor. İYİ Parti seçmeninin %20'si, CHP seçmeninin %15'i, AK Parti ve MHP seçmeninin ise %14'ü ya kararsız ya da oy vermeyi düşünmüyor.
 

Editör: Şevval Başçakır