Meteoroloji Genel Müdürlüğü, günlük hava durumu tahmin raporunu yayımladı. Rapora göre İç Anadolu’nun kuzeydoğusu, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Sakarya ve Ankara çevrelerinde yağış bekleniyor.

Bayram tatilinde acı bilanço katlanıyor: Onlarca kişi kazalarda hayatını kaybetti Bayram tatilinde acı bilanço katlanıyor: Onlarca kişi kazalarda hayatını kaybetti

Hava Durumu Özeti

Ülke genelinin parçalı ve çok bulutlu olacağı, özellikle İç Anadolu’nun kuzeydoğusu, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Sakarya ve Ankara çevrelerinde yağışların etkili olacağı tahmin edilmektedir. Bu yağışların Karadeniz kıyılarında yağmur ve sağanak şeklinde, diğer bölgelerde ise karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülmesi beklenmektedir. Doğu Anadolu’nun doğusu, Siirt çevreleri ile Artvin’in iç kesimlerinde ise kuvvetli ve yoğun kar yağışı beklenmektedir.

Hava Sıcaklığı Durumu

Batı kesimlerde hava sıcaklığının 2 ila 4 derece artması beklenirken, diğer bölgelerde önemli bir değişiklik öngörülmemektedir.

Rüzgar Durumu

Marmara ve doğu kesimlerde güneyli, diğer yerlerde ise kuzeyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette rüzgarlar beklenmektedir.

Kuvvetli Yağış Uyarısı

Doğu Anadolu’nun doğusu, Siirt çevreleri ile Artvin’in iç kesimlerinde kuvvetli ve yoğun kar yağışı beklendiğinden, ani sel, su baskını, kar yağışı nedeniyle ulaşımda aksamalar ve çığ riski gibi olumsuz şartlara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Çığ Tehlikesi Uyarısı

Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda yüksek kar örtüsüne sahip eğimli yamaçlarda çığ tehlikesi bulunmaktadır. Bu nedenle, bu bölgelerde dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Buzlanma ve Don Uyarısı

Sabah ve gece saatlerinde Marmara'nın güneydoğusu, İç Ege, İç Anadolu, Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusu, Batı ve Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Akdeniz'in iç kesimlerinin yükseklerinde buzlanma ve don olayı beklenmektedir. Bu durumlar nedeniyle oluşabilecek olumsuz şartlara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Editör: Nigar Topcu