Temmuz ayında yapılacak zam konusundaki belirsizlikler, Merkez Bankası'nın enflasyon tahminini revize etmesiyle daha da artmış gibi görünüyor. Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan'ın yıl sonu enflasyonu beklentilerini 2 puan yükselttiklerini duyurmasının ardından emekli ve memurun da zam hesabı değişti.

Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın'ın açıklamalarına göre, enflasyon farkıyla birlikte temmuz zammının yüzde 20'ye ulaşması bekleniyor. Ancak, enflasyonun kontrol altına alınması ve beklentiler dahilinde gerçekleşmesi halinde enflasyon farkının yüzde 25'e kadar çıkabileceği ifade ediliyor.

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı! Merkez Bankası faiz kararını açıkladı!

NTV'de yer alan habere göre, Memur- Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, enflasyon farkının 6 ayın sonunda yüzde 10'u bulacağını söyledi.

Yalçın, "Beklentimiz enflasyonun aşağı çekilmesidir çünkü bu artan şey bizim alım gücümüzü artırmıyor. Bizim cebimizdekini artırıyor gibi gözüküyor ama aslında alım gücümüz düşüyor." dedi.

Enflasyonun beklentiler dahilinde gerçekleşmesi halinde 6 ayın sonunda enflasyon farkının ise yüzde 25 olması bekleniyor. Enflasyon farkına refah payı eklenip eklenmeyeceği ise temmuz ayında belli olacak.

Editör: Nigar Topcu