Türkiye Kur korumalı Mevduat (KKM) sistemiyle 20 Aralık 2021 gecesi tanıştı. Sistemin hayata geçirileceğinin açıklanmasının ardından Türk lirası döviz kuruna karşı yüzde 40 değer kazanmıştı.

DOLAR KURU YENİDEN YÜKSELDİ 

Aralık 2021'de yaklaşık 16 liradan 11 liraya düşen dolar,28 ay sonra bugün 32 lirayı aştı.

PEKİ KUR KORUMALI MEVDUAT NEDİR?

Kur korumalı Mevduat (KKM), Türk lirası üzerinden açılan mevduat hesaplarının döviz kuruna karşı güvence altına alınmasını içeren sisteme deniyor. Bu sistem yatırımcıları ve piyasayı TL’nin değer kaybından korumayı amaçlıyor. Rekabetçi bir mevduat ürünü olan KKM vadeli mevduat hesabı, vade sonunda döviz kurunun faiz oranından fazla olması durumunda kur farkı koruması sağlıyor. Kur değişim oranı, vade sonunda Merkez Bankası tarafından açıklanan alış kuru ile vade başlangıcındaki alış kuru arasındaki yüzdesel fark dikkate alınarak hesaplanıyor.

Yürürlüğe giriş tarihi 21 Aralık 2021 olan KKM bir anlamda eldeki TL’yi döviz kuruna sabitlemek anlamına geliyor. Bunun için öncelikle mevcut TL mevduatı kullanılarak  ya da var olan döviz mevduatı TL’ye çevrilerek elde oluşan varlığın Vadeli KKM hesabına yatırılması gerekiyor. Böylece KKM hesabındaki TL mevduatları, açılan zaman itibarıyla döviz alış kuru üzerinden sabitlenmiş oluyor ve böylelikle dövizdeki kur artışından zarar görülmesi engelleniyor. 

KKM'NİN ZARARI 833.4 MİLYAR TL

Söz konusu gelişmeler sonrası Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın bugün açıklanan 2023 Yıllık Raporu'nda KKM zararının 833.4 milyar TL olduğu açıklandı.

KKM zararının açıklanmasından sonra TCMB eski başekonomisti Hakan Kara sosyal medya hesabından bir paylaşım yaptı.'' TCMB eski başekonomisti Hakan Kara, ''Tarihin en pahalı iktisat deneyinin sonucu olarak Merkez Bankası geçen yıl neredeyse tamamı KKM kaynaklı 818 milyar TL zarar etti. Ayrıca eksi rezervden dolayı 318 milyar da değerleme zararı var.Uluslararası muhasebe standartlarına göre zarar toplamda 1 trilyon 136 milyar TL'' ifadelerini kullandı.

İkinci EYT geliyor! Erken emeklilik bayram sonrası Meclis’te İkinci EYT geliyor! Erken emeklilik bayram sonrası Meclis’te

Editör: Gülşah Yıldız