Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) son büyük faiz artışı, Türkiye’yi izleyen yabancı yatırımcıların da dikkatini çekiyor.

Bazı yabancı yatırımcılar, hükûmetin ortodoks para politikasına dönmesi hâlinde Türk varlıklarına dönebilecekleri mesajını veriyordu.

Reuters, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in dış yatırımcılar için tanıtım gezisini 19 Eylül'de Goldman Sachs'ın New York'taki genel merkezinde başlatacağını duyurdu.

Her ne kadar hükûmetin para politikaları değişiyor gibi gözükse de yatırımcıları hemen ikna etmenin kolay olmayacağı belirtiliyor.

YABANCILAR NEREDEYSE TERK ETMİŞTİ

Yabancılar son beş yılda, artan enflasyon karşısında faiz oranlarını düşürmek de dâhil olmak üzere hükûmetin alışılmışın dışında ve istikrarsız politikaları nedeniyle Türkiye'yi neredeyse tamamen terk etmişti.

Bununla birlikte Reuters’e konuşan yabancı yatırımcılar, bu haftaki faiz artışının, para birimi üzerindeki baskıyı ve enflasyon beklentilerini dizginleme konusunda Şimşek ve ekibinin bağımsız hareket edebileceklerinin işaretini verdiği görüşünde.

"YAPTIKLARI HATALARI DÜZELTİYORLARMIŞ GİBİ GELİYOR"

Londra’daki yatırım şirketi ABRDN’de portföy yöneticisi Viktor Szabo, faiz artırma kararıyla ilgili olarak, “İlk faiz artırım kararlarıyla yaptıkları hataları düzeltiyorlarmış gibi geliyor. Bu da döviz üzerindeki baskının devam ettiğinin göstergesi.” dedi.

Yine diğer bir küresel yatırım şirketi olan Van Eck’in portföy yöneticisi Ola El-Shawarby ise “Genel tablo konusunda daha rahat olmaya başladık, bu nedenle daha yapıcı düşünüyoruz." diyerek faiz artışını olumlu bulduklarını bildirdi.

Kılıçdaroğlu'ndan Atatürk'e yapılan saygısızlık sonrası açıklama! İktidarı sorumlu tuttu Kılıçdaroğlu'ndan Atatürk'e yapılan saygısızlık sonrası açıklama! İktidarı sorumlu tuttu

Los Angeles kentindeki TCW yatırım şirketinin varlık yönetimlerinde araştırmacı olarak görev yapan Blaise Antin, “Uluslararası yatırımcılar üzerinde kalıcı bir etki yaratmak için bu döngüde politika faizlerini daha da artırmak zorunda kalacaklar. Esas önemli soru, onların buna devam etmesi için Erdoğan'ın yeşil ışık yakıp yakmadığı.” diyerek çekincesini dile getirdi.

Merkezi Londra’da bulunan Neuberger Berman yatırım şirketi portföy yöneticisi Kaan Nazlı ise “Sonuçta yatırımcılar için nihai faiz oranı önemli; ancak daha çok merkez bankasının ihtiyaç duyulduğunda harekete geçmeye hazır olması gerekiyor. Yine de bu değişimi görmek olumlu.” ifadesini kullandı.

Resmi veriler, yabancıların Türk tahvillerinin yüzde 1'inden azına sahip olduğunu gösteriyor.

Bu oran 2019'da yüzde 10 ve 2015'te yüzde 20'ydi. Son üç ayda tahvillere kümülatif yabancı giriş 110,5 milyon dolar olurken, hisse senetleri 1,7 milyar dolarlık bir artış gördü.

Yatırımcılar ve yetkililer, özellikle faiz artırımının ardından Türk hisse senedi, Eurobond ve CDS piyasalarının bu yıl ve önümüzdeki yıl daha cazip olacağı görüşünde.

TCMB geçen hafta politika faizini yüzde 17,5'ten yüzde 25'e çıkartmıştı.

TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan başkanlığında toplanan Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 750 baz puan artırma kararı almıştı.