Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, OVP'nin açıklanması sonrası yerli ve yabancı basın mensuplarına değerlendirmelerde bulundu.

Toplantıya Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de katıldı.

Ticaret Bakanlığı'ndan 44 firmaya rekor ceza! Ticaret Bakanlığı'ndan 44 firmaya rekor ceza!

TL'nin güçlendirileceğini açıklayan TCMB Başkanı Erkan, "2024'te dezenflasyonun tesisi için ne gerekiyorsa yapacağız. Sistemin TL'ye dönme hızını kararlı, kademeli olarak gerçekleştireceğiz." dedi.

"RESMÎ TAHMİNİMİZ DEĞİŞMEDİ"

Hafize Gaye Erkan, "Kararlı bir şekilde sürdürdüğümüz sıkılaştırıcı para politikasının 2024 yılında meyvelerini vermesiyle, iç talebin arza daha yakın bir seviyeye geleceğini ve enflasyon beklentilerini kontrol altına alacağını öngörmekteyiz. Enflasyonda resmi olarak tahminimiz değişmedi. En son Para Politikası Kurulu metnimizde üst bant 62 olarak belirlemiştik." diye konuştu.

GEÇİŞ DÖNEMİ VURGUSU

"Kur Korumalı Mevduat (KKM) düzenlemesi, sadeleştirme sürecinde hedefimizin Türk Lirası'na güç kazandırmak olduğunun bir göstergesidir." diyen Erkan, şöyle devam etti:

"Yani daha çok Türk Lirası'na geçişi sağlamaktır ve onun enflasyon beklentilerine daha uyumlu hale gelmesini sağlamak için atılmış bir adımdır. Sistemin Türk Lirası'na dönme hızını sert düzeltmelere yol açmadan, sakin, kararlı, kademeli bir şekilde yapacağız. Enflasyon ve kur hareketlerinin sene içinde oynaklık göstermesi, hele ki geçiş dönemlerinde bazı durumlarda yıl ortalaması ve yıl sonu üzerinden yapılan hesaplarda ciddi farklılıklar gösterebilmektedir."

"SIKILAŞMA BELİRGİN İYİLEŞME SAĞLANANA KADAR DEVAM EDECEK"

Merkez Bankası Başkanı, konuşmalarına şöyle devam etti:

"Sert fiyat hareketlerinin mümkün olduğu kadar az olduğu lakin dengenin evrildiği yönünde, sağlıklı şekilde algılandığı bir süreç olarak ilerlemekte ve bunda da kararlıyız. TCMB olarak tüm araçlarımızla parasal sıkılaştırma sürecine, enflasyonda belirgin bir iyileşme sağlanana kadar devam edeceğiz. 2024 yılında dezenflasyonun tesisi için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız. Türkiye'ye olan iştahın yüksek olduğunu ve tahvil piyasasında yabancı yatırımcı artışını aşikâr bir şekilde beklediğimizi öngörmek doğru olur."