Hafize Gaye Erkan bugün yaptığı açıklamayla Merkez Bankası Başkanlığı görevinden istifa ettiğini duyurmuştu. Erkan'ın istifasının ardından yerine kimin geçeceği merak ediliyordu.

Özgür Özel'den ittifak hatırlatması: Ben elimden geleni yaptım Özgür Özel'den ittifak hatırlatması: Ben elimden geleni yaptım

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından imzalanan atama kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. Karara göre yeni TCMB Başkanı Fatih Karahan oldu.

Fatih Karahan Kimdir?

Fatih Karahan, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın yeni başkanı olacağı iddia edilen bir ekonomisttir.

Eğitimi ve Akademik Kariyeri

Fatih Karahan, 1982 yılında Eskişehir'de doğmuş ve Boğaziçi Üniversitesi'nde Matematik ve Endüstri Mühendisliği bölümlerinden mezun olmuştur. Daha sonra, Pennsylvania Üniversitesi'nde Ekonomi alanında yüksek lisans ve doktorasını tamamlamıştır.

Profesyonel Deneyimi

Karahan, çalışma hayatına 2012 yılında New York Merkez Bankası'nda ekonomist olarak başlamıştır. Bu kurumda iş gücü ve ürün piyasası çalışmaları başkanı ve para politikası danışmanı olarak görev almıştır. Ayrıca, Columbia Üniversitesi ve New York Üniversitesi'nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak da çalışmıştır.

Amazon'daki Kariyeri

Fatih Karahan, 2022 yılında Amazon'da kıdemli ekonomist olarak işe başlamıştır. Kasım 2022'de ise Amazon'da başekonomist olarak atanmıştır.

Editör: Amine Ebrar