Enflasyonun yükselişi ile birlikte 500 ve 1000 liralık banknotlar çıkacak mı? sorusu gündemdeki yerini koruyor. Yılsonu enflasyon tahmininin açıklandığı toplantıda Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan merak edilen bu soruya açıklık getirdi.

Mehmet Şimşek, Dünya Bankası ile imzalanan kredinin tutarını açıkladı Mehmet Şimşek, Dünya Bankası ile imzalanan kredinin tutarını açıkladı

Merkez Bankası Başkanı Erkan, yüksek tutarlı banknot basılmasının gündemde olup olmadığına ilişkin soruya "Şu an üstünde çalışmıyoruz. Enflasyonla mücadele hedefimiz." şeklinde yanıtladı. En yüksek kağıt para 200 TL 2009’da basılmıştı.

MERKEZ BANKASI'NIN ENFLASYON TAHMİNİ UÇTU

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan göreve gelmesinin ardından ilk kez kameralar karşısına geç ve Yılın Üçüncü Enflasyon Raporu’nu açıkladı. Erkan 2023 yılı sonu için enflasyon beklentisini yüzde 58, 2024 yılı için yüzde 33 ve 2025 yılı için ise yüzde 15 olarak açıkladı. Şahap kavcıoğlu döneminde açıklanan 2. Enflasyon Raporu'nda Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini 22,3'tü.