27 gündür tutuklu olan Tele1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, 24 Temmuz Basın Özgürlüğü İçin Mücadele Günü mesajında "24 Temmuz basın bayramında istibdat ve sansüre karşı, her türlü baskı ve zulme rağmen demokrasi ve hürriyet mücadelesi veren tüm meslektaşlarımın basın bayramını kutluyorum" ifadeleri ile meslektaşlarının özel günlerini kutladı.

Gazeteci Yanardağ, Silivri Cezaevi'nde kendisini ziyarette bulunan CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer aracılığıyla gönderdiği mesajda, 24 Temmuz'un II. Abdülhamit istibdadının yıkıldığı ve basına sansürün kaldırıldığı gün olduğunu belirterek şunları söyledi:

"İşte böyle bir günün yıldönümünde 115 yıl sonra Türkiye'de yeniden istibdat, baskı, yasak, sansür rejimi yaşatılıyor! Ülkemizi yeniden hürriyet günlerine taşımak için mücadele gerekiyor.

"Bu iktidar 'Nazi hukuku' uyguluyor. Nazi ceza hukuku suça, fiile değil faile bakardı. Şu anda AKP'nin yaptığı da bu.

AK Parti'de istifa:  Genel Merkez baskısı iddiası AK Parti'de istifa: Genel Merkez baskısı iddiası

"Benim üzerimden bağımsız medya ve gazetecileri geri çekilmeye, suskunluğa zorluyorlar. Muhalefetsiz Türkiye yaratmaya çalışıyorlar. Bu aykırı ve eleştirel düşünceyi ortadan kaldırma ve ifade özgürlüğünü sınırlama çabasıdır.

"Her türlü hukuksuzluğa, antidemokratik zorbalıklara karşı mücadeleyi sürdüreceğim. Cumhuriyetin kurumlarının hala adalete ve hukuka uygun davranmasını bekliyorum. Bir iddianame yazdılar ama ortada delil yok! Oradan suç çıkması, ceza çıkması imkânsız. En kısa sürede beraat bekliyorum. Yargılama sürecinde de tutuksuz yargılanmam gerekir."