İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener hakkında FETÖ terör örgütüne üye olduğu iddiasıyla soruşturma açılmıştı. 7 yıldrı devam eden soruşturma için takipsizlik kararı çıktığı öğrenildi. 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturmanın açılmasından yaklaşık yedi yıl sonra, 22 Ağustos 2023’te kovuşturmaya yer olmadığı kararını verdi. Karar, bugün avukatı aracılığıyla Akşener’e tebliğ edildi.

"GİZLİ TANIK BEYANININ TEK BAŞINA HÜKME ESAS ALINAMAZ"

Kararda, şu ifadeler kullanıldı

“Suçsuzluk karinesinin, adil yargılanma hakkının uzantısı olan temel bir hak olduğu, lekelenmeme hakkının da suçsuzluk karinesinin bir sonucu olarak ortaya çıktığı gözetilerek, Gizli tanık beyanının tek başına hükme esas alınamayacağı, şüphelinin FETÖ/PDY silahlı terör örgütü ile irtibatlı olduğuna, örgüt ile hiyerarşik bağ kurup; süreklilik, çeşitlilik, yoğunluk içeren eylemlerde bulunarak silahlı terör örgütü üyesi olduğuna ve bunu son döneme tek sürdürdüğüne ilişkin hakkında kamu davasının açılmasını haklı kılacak nitelikte her türlü şüpheden uzak, yeterli, kesin ve inandırıcı bir delil elde edilemediğinden hakkında kovuşturmaya yer olmadığına dair karar vermek gerekmiştir.”

İSMAİL SAYMAZ'DAN SERT TEPKİ

Gazeteci İsmail Saymaz Sözcü TV ekranlarında İYİ Parti lideri hakkında savcılığın verdiği takipsizlik kararını göstererek "Bu bir hukuki belge değil bu bir siyasi skandalın kanıtı" dedi. 

Saymaz, konuya ilişkin değerlendirmesinde “Bu bir hukuki belge değil bu bir siyasi skandalın kanıtı. Türkiye’de en önemli muhalefet liderlerinden biri, dönem dönem ve yakın zamanda da Sayın Devlet Bahçeli’nin ve Cumhurbaşkanının birden çok kez ‘Gel Millet’ten ayrıl Cumhur İttifakı’na geç’ diye davet ettiği muhalefet lideri Meral Akşener, eski İçişleri Bakanı tam 7 yıl boyunca FETÖ üyeliği iddiasıyla soruşturulmuş. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan. Bu soruşturma elimdeki takipsizlik kararına göre 2016 yılında başlamış. Yani muhtemelen 15 Temmuz’dan sonra. 15 Temmuz’dan yaklaşık 19 gün sonra. 4 Ağustos 2016’dan sonra Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı’nda Yağmur adlı bir gizli tanığın ifadesi üzerine soruşturma başlatılıyor.” ifadelerini kullandı.

Editör: Nigar Topcu