İYİ Parti Sözcüsü Kürşat Zorlu, düzenlediği basın toplantısında Ankara ve İstanbul için kendi adaylarını çıkaracaklarını ve bu sürecin planlaması üzerinde çalıştıklarını açıklamıştı.

Bu ifadeler, İYİ Parti'nin seçim sonrası sonlandırılan Millet İttifakı'na karşı aday çıkaracağı sinyalini verdi.

Ancak İYİ Parti lideri Meral Akşener, gazeteci Fatih Altaylı ile yaptığı görüşmede, ortak adaylara kapalı olmadıklarını ve 'prensiplere' vurgu yaparak, esnek bir tutum sergiledi.

Meral Akşener, “Ankara ve İstanbul’da yerel seçimlere kendi adaylarınızla girecekmişsiniz, doğru mu?” sorusuna şu yanıtı verdi:

"Kürşat Bey'i (Prof. Kürşad Zorlu) tanırsınız. Bu, onun temkinli üslubudur. Tedbiren böyle bir şey söylemeyi uygun görmüştür.

Yerel seçimde ittifak zaten yok. Aday isimleri üzerinde anlaşmalar, uzlaşmalar olabilir. Şu an için de ortada üzerinde konuşulacak, uzlaşılacak isimler olmadığı için Kürşad Bey de bizim kendi adayımızı çıkaracağımızı söylemiştir. 

Levent Gültekin'den tartışma çıkaracak Mansur Yavaş-Ekrem İmamoğlu iddiası Levent Gültekin'den tartışma çıkaracak Mansur Yavaş-Ekrem İmamoğlu iddiası

Prensip olarak uzlaşamadığımız her yerde adayımızı çıkarırız. Ortak adaylara kapalı değiliz ama bu her halükarda destekleriz anlamına da gelmez."