Meral Akşener ve Mansur Yavaş, İstasyon Caddesi Alternatif Bulvarı ve Altyapı Projesi Açılışı ile Etimesgut-Sincan Projeleri Tanıtım Töreni'nde bir arada.

ABB Başkanı Mansur Yavaş açıklamalarına "Kendi paramızı harcarken nasıl titiz davranıyorsak sizden aldığımız parayı da aynı titizlikle harcamak zorundayız. 30 yıldır değiştirilemeyen bir alt yapı ile 20 yıldır çileye dönüşen bir üst yapının yenilenmesinin mutluluğunu yaşıyoruz" sözleriyle başladı.

İktidarın muhalefeti 'terörist' diyerek hedef aldığını ifade eden Yavaş, "Eğer bölücülükten bahsediliyorsa, HÜDA PAR'ın programını okuyun, onlarla seçime nasıl birlikte giriyorlar, önce onun cevabını versinler" diye konuştu.

Mansur Yavaş'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

Yapacağız dedik ve yaptık: Yağmur selleri nedeniyle kalıcı çözüm oluşturarak 3 ayrı noktada deşarj hattı gerçekleştirdik. Eskiden mantık şöyleydi yerin altına yatırımı vatandaş görmüyor alt yapıya para ayıramazsanız insanlar ölüyor. Alt yapı için 162 milyon lira para ödendi. Orayı tekrar sıfırdan alıp şehrin en güzel caddesini yapmak için çalışmalara başladık. 240 milyon TL ile sorunu çözümü kavuşturduk.

550 milyon maliyetle bu sorunları çözüme kavuşturduk. Pandemi oldu ekonomik kriz oldu ama Biz yapacağız dedik ve yaptık. Sayın genel başkanım bu projeyi yıllarca bakanlar başbakanlar vaad etti ama nasip bizeymiş. Bize yapmak nasip oldu. Sizinle açmak nasip oldu. Etimesgut ve Sincan ilçelerimizde 10 proje ve 13 projenin temelini atmak için bir araya geldik.

Mansur Yavaş'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

Yapacağız dedik ve yaptık: Yağmur selleri nedeniyle kalıcı çözüm oluşturarak 3 ayrı noktada deşarj hattı gerçekleştirdik. Eskiden mantık şöyleydi yerin altına yatırımı vatandaş görmüyor alt yapıya para ayıramazsanız insanlar ölüyor. Alt yapı için 162 milyon lira para ödendi. Orayı tekrar sıfırdan alıp şehrin en güzel caddesini yapmak için çalışmalara başladık. 240 milyon TL ile sorunu çözümü kavuşturduk.

550 milyon maliyetle bu sorunları çözüme kavuşturduk. Pandemi oldu ekonomik kriz oldu ama Biz yapacağız dedik ve yaptık. Sayın genel başkanım bu projeyi yıllarca bakanlar başbakanlar vaad etti ama nasip bizeymiş. Bize yapmak nasip oldu. Sizinle açmak nasip oldu. Etimesgut ve Sincan ilçelerimizde 10 proje ve 13 projenin temelini atmak için bir araya geldik.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi çok metro yapıyor onlarla yarışacağız diye Ulaştırma Bakanlığı oraya ağırlık vermeye başladı. Ankara'da havalimanı metrosunu ya siz yapın ya bütçe verin biz yapacağız diye yazı yazdım. Cumhurbaşkanı bugünkü konuşmasında bizim için "Metroyu yapamadılar" der ama Şu anda Mamak metrosu projesi bitti. Kredisi bulundu. Yatırım programına alındı şu anda sadece cumhurbaşkanı onayı bekliyor. Sayın genel başkanım (Meral Akşener') biliyorsunuz 2019'da belediye seçimlerinden önce Millet İttifakı olarak bir araya geldik ve 11 büyükşehir belediyesinin kazanılması ve farklı bir arayış için bize fırsat verdiniz. Şimdi ise 6 parti bir araya geldiniz Millet İttifakı olarak yola gidiyoruz. Ankara halkı başta olmak üzere 11 büyükşehirde yapılan araştırmada belediye başkanlarının oylarının arttığını görüyoruz. Seçimden önce 'bunlar beceremez belediyeyi batırır; ilk ay bile 50 milyon TL borçla başlayacak işçinin maaşını ödeyemeyecek, bunların derdi başka biz seçilemezsek özellikle İstanbul için Kudüs Mekke elden gider' dediler...

Sosyal yardım kesilecek dediler bırakın kesmeyi iki nesildir yardım alan ailelerin çocuklarının yardıma ihtiyacı kalmaması için onları ücretsiz taşıyoruz kırtasiye kantin yardımı yapıyoruz her türlüğü desteği veriyoruz o çocuklar okusun diye.

Hükümet söz vermişti değil mi? Doğal gazımız çoktu Karadeniz gazı verilecekti... Yine bize nasip oldu doğal gaz yardımı yaptık.

Hani sosyal yardımlar kesilecekti ? Buna benzer birçok iddia vardı. Sonuçta varmak istediğimiz sonuç bu. Şimdi yine aynı teraneleri duyuyoruz. Biz baştan söyledik... Şeffaf olacağız, ihalelerimiz açık olacak dedik. 4.5 milyar TL onların borcunu ödedik. Parayı nereye ihtiyaç varsa ona harcarsanız her yere para yeter. İktidar değiştiğinde hem israf ortadan kaldırılacak hem de her şey çok güzel olacak. Onlar ne kadar karalarsa karalarsın sadece tutturmuşlar PKK falan filan... Seçimden sonra 10 GB internet vereceklerini söylediler. Akıl edemezler, uzaktan eğitime geçtiler; Ankara'da 10'ar GB interneti ABB verdi, hükümet vermedi. Şimdi diyorum ki vaade gerek yok hala hükümetsiniz hemen interneti verin.

HÜDA PAR'la seçime birlikte girmenin hesabını versinler: Hem demokratik gelişimi sağlamak hem yeni anlayış getirmek için ortaya çıkan 6'lı hükümet tertemiz sayfa açmak istiyor. Kandil 6'lı masanın işini zora sokacak açıklamalar yaparak bu temiz sayfayı bozmak istiyorlar. Net bir şekilde söylüyoruz Kandil'i de başlarına yıkarız, Kandil'e de karşıyız, PKK'ya da karşıyız. Eğer bölücülükten bahsediliyorsa, HÜDA PAR'ın programını okuyun, onlarla seçime nasıl birlikte giriyorlar, önce onun cevabını versinler.

İnşallah Türkiye ferahlayacak, hepimiz huzuru bereketi göreceğiz. Yarın akşam Atatürk Kapalı Spor Salonu'nda Ankara için yaptığımız ama depremler nedeniyle ertelediğimiz 300'e yakın projenin tanıtımını yapacağız."

Yavaş'ın ardından İYİ Parti Lideri Meral Akşener açıklamalarda bulundu:

"Türkiye uzun zamandır birbirlerini ittirip kaktıran sistemden bu güne farklı görüş farklı çözüm önerilerinde yol yürüyen birçok siyaset partinin bir araya gelip ortak görüşte uzlaştığı millet ittifakını kurduk. Millet İttifakı'nın bileşenleri, mensupları kendi görüşlerini elbet muhafaza etmek kaydıyla ama; Türk milleti için ortak projelerde ortak çalışmalarda bir araya geldiler. Birbirine saygı duyarak yolculuk başlattılar. Saygı kelimesi çok önemli. Biraz evvel Dursun abi geldi yanıma. Emekli ve siyaseti seven bir abimiz. Doğru Yol Partisi'nden beri siyasetle ilgilenen abimiz.

En büyük derdi ne biliyor musunuz? İki üniversite mezunu torunu yıllardır işsiz. Dursun abimi asabileştiren, gözünden yaş akıtan hale getirenler utansın. Dursun abimin torunu iki üniversiteyi bitirip yıllardır evinde oturduysa; puanları yüksek olmasın rağmen AK Parti bünyesinde tanıdığı olmadığı için atanmadıysa nereye gidip nereye bakıp özel sektörde bile tanıdığın var mı denildiyse iş bulamamışsa Dursun Abimin burayı yakması lazım. Kendisine dedim ki 'ilgileneceğim abi, ilgilenmediğim takdirde çık buraya bağır'.

Mansur Başkanım hep hayırlı projeler sana nasip oldu. Çalmıyorsun çünkü... Yandaş kayırmadığın zaman cebe koymadığın zaman yapılamayan hizmetler uygun paralarla yapılabiliyormuş. 14 Mayıs günü kullanacağız oyların önemi burada. Mansur Yavaş Ankara'da aday olduğu zaman su, elektrik paralarını toplayacak olanlar PKK'lı dediler. Sizin evinize PKK'lı geldi mi? DHKPC'li geldi mi? Hayır ama sizin gibi ailelerin iş aramaktan yorulmuş çocukları o faturaları okuyor. İftiranın bir gün son bulduğu günler gelirmiş. Bunlar iftira atmaktan korkmuyor.

Elimde olan tek bir şey var inancımı seçmek, kul hakkına uymak, ahlaklı olmak, dürüst olmak, namuslu olmak. Bütün bunlar benim insan olarak seçtiğim alanlar. Ben derin yoksulluk çalışıyorum.

Her evde bir engelli çocuğun yaşadığı, kağıt toplayarak evi geçindirmeye çalışan ailelerin bulunduğu sokağa girdim. O sokakta evlerde kadınların erkeklerin çoğunun dişi yoktu. Çocukların büyük çoğunluğu okula giderken sabah kahvaltısını yapamıyordu. Kız çocuğuna sordum 'sana ne alayım?' dediğim de dediği şey ne biliyor musunuz? Bir poğaça ve bir dilim kek istiyorum dedi. Annesi döndü geldi dedi ki biraz evvel doğal gazımızı büyükşehir belediyesi ödedi. Bir kart gösterdi 'bu kartla et alabiliyoruz, normal şartlarda bu eve et girmiyordu ama şimdi et giriyor' dedi. Bu kadın o ailenin annesi Ağrılı bir kadındı. Baba Çorumlu ya da Çankırılı. Gençten kadın ama ağzında diş yok. Şimdi o ev en azından açlık çekmiyor. Sosyal belediyeciliği hayata geçiren Mansur Başkanın şahsında 15 Mayıs'ta iktidar olduğumuzda inşallah Millet İttifakı iktidar olacak. İYİ Parti bu ülkenin sigortasıdır. 13. Cumhurbaşkanı dürüstlüğüne hepimizin kefil olduğu Kemal Kılıçdaroğlu olacak. 15 Mayıs gününden itibaren sizin paranızı çalanlar sizin hakkınızı yiyenler hesap verecek. Çalanlar ve yiyenler, kayıranlar hesap verecek. Hukukla hesap verecek. Siyasetçi parmağını uzatıp yargılayın demeyecek. Cumhurbaşkanı parmağını uzatıp 'Meral Akşener bu daha iyi günlerin, daha başına nelere gelecek' demeyecek. Çünkü siyasetçi intikam makamı değildir; ama çalanın hırsızlık yapanın ensesinde olması için de yargıyı hür objektif bağımsız kılandır. Gençler az sabredin siz burada kalıp iş sahibi olacaksınız. Yurt dışına giden çocuklarımız Türkiye'ye dönüp hizmet edecek.

14 Mayıs akşamı sayın cumhurbaşkanı sayın Erdoğan'ı elbette gayet büyük saygıyla uğurlayacağız. Sayın Kılıçdaroğlu'nu cumhurbaşkanlığı makamında kendisini alkışlayacağız."