Meral Akşener'den Kızılay tepkisi: Dümen kurup içini boşaltan...

Kızılay'ın AHBAP ve Türk Eczacılar Birliği'ne çadır sattığının ortaya çıkmasının ardından tepki gösterenlerden biri de İYİ Parti lideri Merak Akşener oldu. Akşener açıklamasında, 'Türk Kızılay'ını Paranın gücüyle insanını yalnız bırakan, binbir dümen kurup içini boşaltan bir anlayışa mahkûm ettiniz.' ifadelerini kullandı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Kahramanmaraş merkezli depremler 11 ilde büyük yıkıma sebep oldu, pek çok insan evsiz kalırken bölgedeki en büyük ihtiyaç çadır oldu. Binlerce afetzedenin sokaklarda çadır beklediği deprem bölgesinde Kızılay'ın deposundaki çadırları para karşılığı AHBAP Derneği'ne sattığı iddiası ortalığı karıştırdı.

Konuyla ilgili derneğin kurucusu Haluk Levent yaptığı paylaşımla iddiaları doğrularken Kızılay Başkanı Kerem Kınık'tan da açıklama geldi. Kınık, 'işbirliğimiz yasal, akılcı ve ahlaki' diyerek "Aksini iddia eden ise ya meseleyi anlamamış ya da kötü niyetlidir." ifadelerini kaydetti.

'KIZILAY'IN İÇİNİ BOŞALTTINIZ'

İYİ Parti lideri Meral Akşener, konuya ilşkin tepkisini sosyal medya hesabı Twitter'dan dile getirerek;

"İyiliğin gücüyle insanın ve toplumun onurunu korumak, dirençliliğini arttırmak ve ızdırabını dindirmek için çalışmak" anlayışıyla kurulan Türk Kızılay'ını;

Paranın gücüyle insanını yalnız bırakan, binbir dümen kurup içini boşaltan bir anlayışa mahkûm ettiniz." ifadelerini kullandı.

İYİ Parti ise iddialara ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadeler kaydedilmişti:

Dün bir gazetede yer alan iddialar çerçevesinde kamuoyuna yansıdığı üzere Kızılay’ın deprem felaketinden 2 gün sonra depolarında mevcut olan çadırları (2050 adet) sattığı ve ilgili derneğin almış olduğu bu çadırları AFAD koordinesi ile üçüncü ve dördüncü günü sahaya ulaştırabildiği anlaşılmaktadır.

Milletimizin her alanda iş birliği ve dayanışması çok önemli ve değerlidir. Ancak bu olay farklı yönleriyle irdelendiğinde felaketin ilk günlerindeki organizasyon eksikliğini ve koordinasyon hatalarını gözler önüne sermektedir.

"Ne afet yönetiminin hedefine ne de hukuki değerler sistemine uygun"

Kızılay resmi WEB sitesinde afet yönetimi kapsamında “Acil barınma konusunda ise devletin ilgili kurumlarının yanında yardımcı rol üstlenir.” denilmekte ve “uzun süreli kullanılabilen afet çadırlarının yanı sıra ihtiyaca yönelik özel çadırlar da ürettiğinden” söz edilmektedir. Ayrıca “afet yardımları” kısmında Kızılay’ın afet bölgelerinde oluşan geçici barınma ihtiyacını karşılamak için geçmişten bugüne devam eden bağış sistemi kurduğu açıkça görülmektedir. Yani kurumsal olarak üretilen çadırlarda zaten halkımızın yapmış olduğu bağışlar söz konusudur.

Kızılay’ın, olağanüstü hal ilan edilen deprem felaketinin ardından, elindeki çadırları ivedi olarak sahaya sevk etmek yerine bir başka kuruluşa satarak yönlendirmiş olması ne afet yönetiminin hedefine ne de etik/hukuki değerler sistemine uygundur.

"Gerekli tüm detaylı incelemeler yapılacak"

Bununla birlikte sorunu asıl derinleştiren, Türkiye Acil Afet Müdahale Planı’ndaki (TAMP) hatalı yaklaşımdır. Zira burada çadır temini ve çadır kentlerin kurulumu aşamasında AFAD “ana çözüm ortağı”, Kızılay ise “destek çözüm ortaklarından” biri olarak belirlenmiştir.

Bu tespit ve değerlendirmeler, Kızılay gibi devletin ve halkın birleştirici gücü olma özelliğine ulaşmış bir kurumun sorumluluğunu ve AFAD’ın depremin ilk saatlerinden itibaren Kızılay’ın elindeki çadırları acil temin/organize/sevk etme görevini de ortadan kaldırmayacaktır.

İYİ Parti bu konuda gerekli tüm detaylı incelemeleri yaparak milletimizle paylaşacaktır.

Şüphesiz Türkiye bu vahim ve tutarsız tabloyu, yükselen yozlaşmayı hak etmemektedir.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN