Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın açıkladığı Orta Vadeli Program’ın (OVP) detaylarının ardından Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sosyal medyadan bir paylaşım yaptı.

Reuters eylül ayı enflasyon tahminlerini açıkladı! Yükseliş durmuyor Reuters eylül ayı enflasyon tahminlerini açıkladı! Yükseliş durmuyor

DOLARDA BİR YILDA YÜZDE 54 ARTIŞ

Açıklanan Orta Vadeli Program’da dikkat çeken ayrıntılardan arasında ekonomide 3 yıllık yol haritasında büyüme ve enflasyon hedefleri ve dolar tahmini yer aldı. OVP’ye göre yıllık ortalama dolar/TL kuru tahmini bir yılda yüzde 54 artışla 2024 için 36 lirayı geçti. Ayrıca enflasyonun 2026'da tek haneye düşürülmesi öngörülürken o yıl için dolar tahmini de 47 lira oldu.

ŞİMŞEK'TEN KISA VE NET AÇIKLAMA

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, açıklanan Orta Vadeli Program (OVP) ile ilgili sosyal medya hesabından yaptığı değerlendirmede "Orta Vadeli Program: Makro-finansal istikrar, dezenflasyon ve yapısal dönüşüm..." ifadelerini kullandı.

Şimşek'in kısa açıklamasında kullandığı ifadeler sosyal medya kullanıcıları tarafından anlaşılmaz olması gerekçesiyle eleştirildi.