Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sosyal medya hesabından bir açıklama yaparak enflasyonun tek haneye düşürülmesini ekonomi programının temel hedefi olarak belirlediklerini söyleyerek, "Fiyat istikrarı olmadan gelir dağılımında adalet ve kalıcı refah artışı mümkün değildir." dedi. Vergide adaleti güçlendirmek için çeşitli düzenlemeler yaptıklarını ifade etti.

Mehmet Şimşek duyurdu! İhbar edene ikramiye var Mehmet Şimşek duyurdu! İhbar edene ikramiye var

Bakan Şimşek, vatandaşların alım gücünü artırmak için çalışmalarına aralıksız devam ettiklerini belirterek, Türkiye'nin ekonomi programının şeffaf, öngörülebilir ve kural bazlı politikalara dayandığını ve programın başarıyla uygulandığını vurguladı.

Şimşek'in paylaşımlarında şu ifadeler yer aldı:

"Enflasyonu tek haneye düşürmeyi programımızın temel hedefi olarak belirledik. Çünkü fiyat istikrarı olmadan gelir dağılımında adalet ve kalıcı refah artışı mümkün değildir.

Bunun yanı sıra vergide adaleti güçlendirmek için önemli düzenlemeler yaptık; örneğin

•Asgari ücreti vergi dışı bıraktık,

•Gelir vergisi tarifesinde en alt dilimdeki vergi oranını düşürdük, en üst dilimdeki vergi oranını yükselttik,

•Kurumlar vergisi oranını artırdık, banka ve finans kurumları için daha yüksek oran belirledik.

Vatandaşlarımızın alım gücünü artırmak için her alanda çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz. Programımız şeffaf, öngörülebilir ve kural bazlı politikalara dayalı olup ülkemizin kendi programıdır ve başarı ile uygulanmaktadır."

Editör: Nigar Topcu