Geçtiğimiz gün ‘tasarruf paketi’ açıklayan Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek ise zamlara değinmeden ekonomiye dair konuştu.

Uyguladıkları ekonomi programının çalıştığı öne süren Şimşek “Sonuç almak bir süreç işi. Şuna inanıyorum ki programı güçlendirdikçe de çok daha iyi sonuçlar alacağız. Aslında programı güçlendirmeye başladık. Tasarruf paketini açıklamamız bunun bir ayağı. Ama daha birçok önümüzdeki dönemde programı güçlendirecek ilave adımlar atacağız. Bunlar bir kısmı kamu maliyesi ayağında, bir kısmı yapısal dönüşüm ayağında olacak” ifadesini kullandı.

Bakan Mehmet Şimşek ''Biz şu anda son 1,5 ay içinde Merkez Bankamız bu kadar döviz biriktirmeseydi, gelen dövizi satın almasaydı büyük ihtimalle lira nominal olarak muazzam bir şekilde değer kazanacaktı. Biz rezerv biriktirdik, rezerv pozisyonumuzu güçlendirmemiz lazım. Şu anda Türkiye çok ciddi bir fon akışı var, Türkiye’nin cari açığı düşüyor, Türk lirası çok cazip, lirada ciddi bir değer kaybı için bir sebep yok. Bu enflasyonu düşürmeyi destekleyici'' ifadelerini kullandı.

Araç sahiplerini üzecek haber! Motorine zam geliyor Araç sahiplerini üzecek haber! Motorine zam geliyor

Editör: Aliye Tulum